skip to main content

Ed Sheeran láme české i světové rekordy. 150 tisíc lidí, 750 milionů dolarů v bance

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Jeden kluk s kytarou přilákal v Praze 150 tisíc lidí a sám tomu nemohl věřit: „Tuhle písničku jsem hrával v hospodě pro pár lidí. A teď vás tu jsou desetitisíce, pořád se mi to zdá neskutečné.“ Takhle mluvil včera na svém druhém pražském koncertu Ed Sheeran, díval se na zaplněnou plochu letňanského pole a začal zpívat jeden ze svých prvních hitů, písničku A-Team.

O prvním červencové sobotě bylo v Letňanech osmdesát tisíc lidí, o den později sedmdesát. Dvojkoncert se tak stal nejnavštěvovanější hudební událostí v historii Česka. Překonal slavný strahovský koncert Rolling Stones z roku 1995, kde bylo 127 tisíc lidí, přilákal víc lidí než Michael Jackson v roce 1996 či Pink Floyd a U2. Počítáme dvojkoncert jako jednu událost, pokud by se každý počítal zvlášť, byl pátým a šestým největším koncertem v Česku.

https://www.instagram.com/p/BzsRO7iCiTr/?utm_source=ig_web_copy_link

Ed Sheeran tak i v Praze potvrdil, že je naprostým hudebním úkazem posledních let. Jeho turné odstartovalo v březnu 2017 v Turíně, bude pokračovat ještě do srpna, vyvrcholí v anglickém Ipswichi a zapíše se do historie pop music. Loni bylo s příjmy 432 milionů dolarů a 4,86 milionu prodaných lístků nejúspěšnějším turné roku. Trend pokračuje i letos, celkově se do června prodalo už víc než 8,8 milionu lístků a celkové výnosy odhaduje Sheeranův tým na víc než 750 milionů dolarů, tedy 17 miliard korun. Tím by Sheeran překonal dosavadní rekordy U2, kteří v letech 2009–2011 na turné 360° vydělali 735 milionů dolarů, a Guns N’ Roses, kteří na tříletém turné Not in This Lifetime podle Pollstar data utržili 563 milionů dolarů.

Reklama

Zrzavý romantik s kytarou si přitom na koncertech vystačí sám – nedoprovází ho žádná kapela, jen elektronický hudební systém Loop. Originální a vkusná, ale nikterak závratně nákladná scéna se obejde bez velkých efektů. Žádné sbory, žádné tanečnice. Ve srovnání s nejúspěšnějšími zpěváky dneška, jako je Jay-Z či Taylor Swift, prodává lístky levněji, v Praze stály 1600–2300 korun. Ale koncertuje mnohem častěji – pražský koncert měl na turné pořadové číslo 240 a 241, celkově odehraje Sheeran 258 koncertů a možná prý přidá ještě další. Takové tempo dnes nemá nikdo.

Ed Sheeran je úspěšný nejen na koncertech, jeho album Divide bylo nejprodávanějším albem roku 2017, prodalo se ho téměř 16 milionů exemplářů. Už v pátek by mělo vyjít album nové s názvem No.6 Collaboration. Třetí singl z tohoto alba, Beatiful People, na němž zpívá Sheeran s americkým R&B zpěvákem Khalidem, už je číslo 1 na žebříčku Official Trending Charts. Tahle písnička také zazněla včera a v neděli v Praze na začátku koncertů, které se staly nejúspěšnější hudební událostí české historie.