V Praze se každý den včetně víkendů a státních svátků otevře v průměru jeden nový podnik. Ve spolupráci s portálem CityBee.cz jsme vybrali to nejzajímavější, co se mezi nováčky událo v posledních týdnech, a zároveň připojíme i několik pozvánek na nejbližší otvíračky, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.


DOXXL

Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích si ke svým letošním, 10. narozeninám dalo jako dárek nový multifunkční sál DOX+. Objekt s výraznou fasádou, která připomíná gaučové čalounění, by v létě měla oživit ještě zelená střešní terasa.

Prostor s kapacitou až pro 700 lidí bude fungovat jako stálá scéna pro divadelní soubor Farma v jeskyni. Zároveň je to další platforma, kam DOX hodlá soustředit doprovodné aktivity (současný tanec, koncerty, promítání filmů nebo performance) k hlavní dramaturgii.

DOX+, Poupětova 1, Holešovice


První suši sendvič

Brno je ochutnalo už v loňském roce, Praha se dočkala letos. „Sushi sendvič“ onigirazu má nejčastěji podobu trojhránků s charakteristickou řasou nori na povrchu a uvnitř se směsí rýže a libovolných ingrediencí dle chuti. Nový podnik na Letné pojmenovaný prostě Onigirazu budiž povinnou zastávkou pro všechny milovníky nových chutí a instagramové gastromaniaky.

Onigirazu, M. Horákové 1280/9, Holešovice


Zmrzliny jako houby

Rostou! Vyhlášená pražská zmrzlinářství vstoupila do nové sezony s rozšířenou sítí poboček. Angelato je nově i na Břevnově. Druhá cukrárna Crème de la Crème měla premiéru na Národní před několika dny.

PURO Gelato vás nově zchladí i při vstupu do Grébovky. A unikátní zmrzlinové květiny vám v květnu naservírují v Amorinu – k pobočce na Malostranském náměstí přibude sesterský podnik v OC Chodov. Loni na pražské scéně vzbudila největší pozornost černá zmrzlina s příměsí kokosového popela. Tak schválně, co zaboduje tentokrát.

Čtěte také: Osm míst v Praze a Brně, kde si vychutnáte tu nejlepší zmrzlinu a gelato

Angelato, Bělohorská 1390/50, Břevnov

Crème de la Crème, Národní 23

PURO Gelato,  Rybalkova 29, Vinohrady

Amorino, Roztylská 2321/19, Chodov


Postav třeba zeď!

Půjdete kolem Rádia Svobodná Evropa, pak zatočíte do ulice Pod Kapličkou a na jejím konci najdete prostornou halu, kde dřív sídlila tiskárna. Nově se v ní usadila komunitní DIY (Do It Yourself) dílna pro všechny kutily, kreativce a šikuly.

Za členský poplatek (minimálně 500 Kč měsíčně) máte ve FutLabu k dispozici nejrůznější nářadí a nástroje, jako jsou 3D tiskárny, pájecí stanice, ale i šicí stroje. Aktuálně můžete v kampani na HitHitu přispět taky na nákup nového CNC stroje.

FutLab, Pod Kapličkou 3155/20, Strašnice


Anežka zase žije

V půlce května se po zimním spánku znovu probudí zahrady Anežského kláštera. Ty se na konci roku 2016 po neskutečně dlouhé rekonstrukci otevřely veřejnosti a loni do nich Národní galerie navíc zasadila mimořádně pestrý tříměsíční kulturní program. Druhý ročník akce Anežka LIVE! zahájí 18. května svou show renesanční umělec František Skála.

Anežský klášterU Milosrdných 17, Staré Město


Kontejnery místo Zahy Hadid

A na závěr ještě jeden důvod navíc, proč se těšit na červen. Než Penta v okolí Masarykova nádraží začne stavět byznysové centrum podle návrhu studia Zaha Hadid Architects, jednu z mrtvých lokací v centru metropole oživí unikátní projekt Manifesto. Do 28 lodních kontejnerů se nastěhují designové obchůdky, knihkupectví, malá restaurace a bistra, a především vícero kulturních institucí.

Další specialitou bude, že u všech obchodníků půjde platit pouze bezhotovostně.

Čtěte dál: Street food u Masaryčky. reSITE chystá pop-up tržiště, pozemky půjčí Penta