skip to main content
Architektura

Pražský Sherwood to má spočítané. Co čekat od proměny hlavního nádraží

2 minuty čtení

Zatím neutěšený prostor, který zdobí pár mobilních toalet. Tak by se daly ve zkratce popsat Vrchlického sady v centru hlavního města, přezdívané pro svou neutěšenost „Sherwood“. Už brzy by se však místo mohlo stát přívětivějším nejen pro přespolní, a naplnit tak lyrický odkaz spisovatele a básníka, jehož jméno sady nesou.

Správa železnic chystá rozsáhlou rekonstrukci nové odbavovací haly nádraží, která má už delší čas problém se zatékáním. Koncepční studie ateliéru EHL-Koumar Architekti mimo jiné počítá s proměnou střechy budovy, která dnes slouží jako parkoviště. Vyrůst zde mají dva pavilony, spojené s odbavovací halou eskalátory, a najít byste v nich měli kavárny, občerstvení a další zázemí pro cestující.

Reklama

Parkoviště samotné by měl nahradit park a prostor mezi pavilony bude vydlážděn. Cena? Řeč je o stovkách milionů korun. Finální podoba projektu bude známa v příštím roce, a pokud vše půjde podle plánu, stavět by se mohlo začít koncem roku 2022.

Reklama

Změny se dotknou rovněž dopravy. Studie počítá se vznikem širokého přechodu mezi Fantovou budovou a střechou nové odbavovací haly, který by překřížil magistrálu – a počítá se i s novou tramvajovou tratí. Ta by měla vést ulicemi Wilsonova, Politických vězňů, Washingtonova a dále právě prostorem před novou odbavovací halou.

Praha v tuto chvíli připravuje změnu územního plánu, která stavbu nových kolejí propojujících Vinohradskou a hlavní nádraží umožní. V návaznosti na plánovanou stavbu trati město připravuje soutěž na samotnou podobu Vrchlického sadů, které jsou zanedbanou vstupní branou do metropole.

Cílem soutěže, kterou radní schválili v dubnu, bude oba záměry zkoordinovat. Výsledky by měly být známé v květnu příštího roku.

Reklama
Reklama