Hydroenergetická skupina Energo-Pro patřící do impéria miliardáře Jaromíra Tesaře letos očekává, že z pohledu finančních čísel zopakuje loňský rekordní rok, kdy zisk EBITDA překonal 300 milionů eur. Navzdory poklesu cen na energetických burzách.

„Naše výnosy nejsou závislé jenom na hydrologii, ale také na cenách na burze. A ceny v letošním roce jsou nižší než v předchozím roce,“ říká v novém Forbes Byznys podcastu CEO skupiny Energo-Pro Petr Milev.

Skupina letos pokračovala i v expanzi. Posledním příkladem je otevření nového zastoupení v Brazílii, kde zatím mapuje investiční možnosti, ale hlavně nákup deseti vodních elektráren ve Španělsku. A s nimi Energo-Pro navíc získalo i licenci na vybudování přečerpávací elektrárny.

„O přečerpávačky máme zájem, protože si myslíme, že vývoj v Evropě je takový, že budou potřeba podpůrné služby nebo vyrovnávací zdroje,“ vysvětluje Milev.

O výstavbě nových přečerpávacích elektráren se začíná hovořit i v Česku. Milev zde ale situaci nevidí příliš růžově. „Myslíme si, že v Česku to bude strašně složité. Naše zkušenosti ukazují na to, že až nemožné,“ konstatuje.

Proč by měla být výstavba přečerpávacích elektráren v Česku až nemožná? Do jakých zemí se Energo-Pro dívá v rámci své expanze? A co skupina plánuje v příštím roce? To vše uslyšíte v podcastu.