skip to main content

Přečetl si tuhle knihu a dnes jeho písmem píše celý svět

Vojtěch Říha založil před pěti lety úspěšnou českou písmolijnu Superior Type a jeho písma kuriózních názvů, jako Kakao, Pramen či Kunda Book, vyhrávají mezinárodní ceny a píše jimi celý svět.

A to není všechno, za porcelánové objekty Superior Objects, inspirované písmem Vegan Sans, byl loni nominován na objev roku cen Czech Grand Design, letos svou nominaci opakuje v kategorii Designér roku a umístil se v našem žebříčku 30 pod 30.

Čtěte také: Od nuly k jedničce. Tohle je kniha, díky které vznikl startup Rossum

„Jako malý jsem dostal od rodičů knihu Krásné písmo od Františka Muziky, kde je velice podrobně rozebírán vznik a vývoj latinkového písma. A to mě naprosto zasáhlo,“ odpovídá na otázku, jaká kniha ho v jeho kariéře nejvíce ovlivnila.

Co? Krásné Písmo, Díl I. & II. od Františka Muziky (1958).

Proč? „Díky této knize jsem si uvědomil, že se chci zabývat tvorbou písma. I když se nejedná o formát, který si člověk bere na dovolenou (má 1328 stran), příběh vývoje písma mě naprosto upoutal. Oba díly jsem přečetl ještě jako středoškolák s horečkou v posteli.

Reklama

Krásné písmo nenabízí návod na to, jak založit a provozovat úspěšnou písmolijnu, nebo tipy pro kresbu nejprodávanějšího fontu na světě. Je v něm ale názorně popsaný syrový vývoj a formování jednotlivých znaků v kontextu celé abecedy. Čtenář má možnost pozorovat, jak písmo coby kulturní fenomén reaguje na soudobé kulturní a společenské podmínky podobně jako například architektura.

Knihu samotnou vnímám navíc jako samostatný „překrásný“ artefakt. Na černé obálce je zlatá ražba římskou kapitálou. Skoro jako by František Muzika chtěl vyvolat pocit, že držíme v rukou typografickou bibli ve dvou dílech.

Písmo je všude kolem nás, je zakódováno v našem životě, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Od novin, internetu, telefonů, navigačních systémů, reklamy až po čísla vašeho účtu. Právě proto může být Krásné písmo atraktivním čtením nejen pro typografy.“

Kdy? „Myslím, že ji mám od roku 2006.“

Jak? „Je to zřejmě profesní deformace, ale nikdy mě nebavilo číst knihu na iPadu nebo Kindlu. Při čtení není nic lepšího než mít knihu v ruce, cítit vůni papíru a případně si užívat krásnou sazbu stránky.“