Jednou z mála novinářek, které pravidelně mapují situaci na Ukrajině, je i reportérka České televize Darja Stomatová, kterou jsme vybrali pro náš speciální podcast na téma „ženy a odvaha“.
Vznikl v rámci hudebního festivalu Metronome a natáčeli jsme ho v sobotu 24. června živě před festivalovým publikem: bylo to zrovna v momentu, kdy na Moskvu táhli vzbouření wagnerovci a celý svět napjatě sledoval rychle eskalující a pak náhle ukončený puč.
„Před válkou jsem byla jiný člověk, bylo těžké se po návratu z Ukrajiny vrátit do běžného života,“ tvrdí jednatřicetiletá Stomatová, kterou začátek války na Ukrajině zastihl v Charkově, kde působila tehdy jako reportérka pro stanici CNN Prima News.
Nakonec v Charkově zůstali společně s kameramanem a jejím přítelem Jánem Schürgerem jako poslední zahraniční štáb, zažili tu začátek okupace, první bombardování, první zničené budovy, první evakuované lidi, podzemní městečko v metru, kde se schovávali civilisté.
O všem pravidelně informovali ve vstupech do vysílání. Jejich svědectví nakonec vyžila i americká CNN, Darja se tak jako jedna z mála novinářek dostala i do živého vysílání této prestižní světové zpravodajské stanice.
Přitom prý právě živé vstupy jsou něco, z čeho má dodnes velký stres. „Nejsem zrovna člověk, který by se pro tuto nebezpečnou práci narodil. Jsem roztěkaná, zapomnětlivá, ze živých vstupů mám ještě větší hrůzu než ze samotné války,“ popsala své pocity v knize Pod štítem Charkova, kterou sepsali společně se Schürgerem.
Stomatová má také zajímavý osobní příběh. Pochází z Kazachstánu a jejím rodným jazykem je ruština. I proto má výhodu při natáčení reportáží v ruskojazyčném prostředí. Na Ukrajině se to však podle ní začíná jazykově vyhrocovat a mluvit na Ukrajině rusky přestává být podle ní výhodou.
„I přesto, že pro mnoho Ukrajinců je právě ruština mateřským jazykem,“ dodává Stomatová, která se do Česka s rodiči přestěhovala v roce 1997, v té době chodila do školky. Má příbuzné nejen v Kazachstánu, ale část její rodiny žije také v Moskvě.
Stomatová působila v minulosti jako reportérka na Nově, poté na Primě, odkud letos v březnu přešla do České televize a už má za sebou výjezd na Ukrajinu v barvách veřejnoprávní televize.
Darja Stomatová v rozhovoru s reportérkou Forbesu Veronikou Jonášovou na Metronome festivalu | Foto Jan Schürger
Jak ji změnila válka? Jak vnímá současné dění na Ukrajině a v Rusku? Jaké to je pracovat společně s přítelem, který je její kameraman? Měla někdy strach o život? A považuje se sama za odvážnou?
Nejen tato témata jsme probrali v tomto speciálním díle Forbes podcastu, který vznikl ve spolupráci s festivalem Metronome, jehož byl Forbes mediálním partnerem.