Oceláře Josefa Šmída čeká zatím největší byznysová výzva: první generační obměna ve firmě, kterou od píky vybudoval. Spojení byznysu a rodiny je pro něj přirozené, opatrování odkazu svých předků tím spojuje se zajištěním svých následovníků.

Když před Plzní odbočíte na Rokycany a zamíříte přes Skořický potok a říčku Klabavu, ocitnete se v kraji Šmídů z Mirošova. V ocelovém erbu mají kovové svitky a jejich rodokmen sahá do sedmnáctého století.

Nejde sice přímo o šlechtický rod, zakladatel české firmy Rosso Steel Josef Šmíd ale rodinný odkaz opatruje jako to nejcennější, co má. A to má podnik s miliardovými tržbami, který se v našem žebříčku rodinných firem umístil na dvaapadesáté příčce.

Rodinu a odkaz předchozích generací si Josef Šmíd vetkal do vlastní životní filozofie. Tu převzal od svého dědy, na kterého dodnes s láskou vzpomíná.

„Naučil mě důležitou věc, totiž vztah k práci. Měli jsme rodinné hospodářství, kde se muselo tvrdě makat. Prázdniny nebyly a víkend byla šance udělat nějakou tu práci doma,“ vysvětluje dvaašedesátiletý podnikatel, když se bavíme o tom, co si do byznysu přinesl z rodinného zázemí.

Forbes Digital Premium