Rodinné společnosti Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, loni klesly tržby o dvaadvacet procent na 250 milionů korun.

Důvodem byl výpadek dodávek do Ruska a na další východní trhy kvůli válce na Ukrajině a pokles prodejů v Číně, která byla stále zasažena restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Zisk podniku se snížil na jedenáct milionů korun z předloňských 34,5 milionu korun.

Letos by chtěl Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, tržby zvýšit ke 300 milionů korun. Ve středu to uvedla prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová.

„Loni jsme kvůli napadení Ukrajiny Ruskem škrtli celé Rusko, Bělorusko a Ukrajinu, což bylo minus 15 procent obratu. Plus se projevily restrikce v Číně, kde další vlny covidu přišly loni na podzim a obchody byly zavřené,“ řekla Ceralová Petrofová.

Loni Petrof v Číně vyrobil v licenci asi tři a půl tisíce nástrojů po čtyřech tisících kusech v roce 2021. Snížil se i vývoz pian vyrobených v Hradci Králové do Číny, takže celková produkce hradecké továrny klesla z 1300 na 1150 nástrojů.

Zatímco v minulosti se podíl Číny jako hlavního odbytiště pohyboval na obratu přibližně 35 procenty, loni klesl asi na čtvrtinu.

Část ztraceného odbytu se Petrofu loni podařilo nahradit prodejem v západní Evropě, například ve Francii či Švýcarsku. Největším zahraničním odbytištěm zůstala Čína následovaná Japonskem, Francií, zeměmi západní Evropy, Spojené státy.

Podíl exportu na tržbách činil asi devadesát procent, v minulosti to bylo kolem 95 procent. Celkem Petrof dodává do asi 65 zemí.

„Posílili jsme v Česku, a to i díky projektu Piana do škol,“ řekla Ceralová Petrofová.