skip to main content

Předsevzetí Jardy Becka: pět vysazených stromů za každou cestu letadlem

Tvář obálky červencového Forbesu a jeden z trojice tvůrců veleúspěšné VR hry Beat Saber se rozhodl pro zajímavé novoroční předsevzetí. Odteď nechá za každý absolvovaný let vysázet pět nových stromů.

„Poslední dobou mě hodně trápilo, že pracovní cesty přes oceán a na různé konference přesahují míru, kdy bych mohl tiše ignorovat dopad, který mají na moji CO2 stopu,“ říká jednatřicetiletý Beck, člen našeho výběru 30 pod 30 z roku 2016.

Předplatné Forbesu

Za rok 2019 byl ve vzduchu více než stokrát, což mu přijde už poměrně „scary“.

„Spočítal jsem si průměrný čas svých letů a vyšlo mi, že za každý let by bylo fajn vysadit alespoň pět stromů, aby se částečně anuloval můj dopad na životní prostředí,“ vysvětluje Beck s tím, že za lety absolvované v posledních letech zaplatil u serveru Teamtree.org stromků pět tisíc, aby pokryl nalétané míle, a ještě přidal malý bonus.

Beck spolu s designéry a programátory původní hry Jánem Ilavským a Vladem Hrinčárem své herní studio Beat Games, které za nejúspěšnější VR hrou na světě stojí, nedávno prodali Facebooku.

Reklama

Cena dosud nebyla zveřejněna, ale podle odhadů insiderů z trhu se může pohybovat mezi 50 a 100 miliony dolarů. V posledních letech Beck kvůli práci často pendloval mezi Prahou a Kalifornií a létal také jinde po světě podle toho, kde se zrovna konaly oborové konference.

Pro příští léta si naplánoval, že změní hudební branži, aby lépe reflektovala dobu, kdy tempo udávají zejména nové technologie. Zároveň si však uvědomuje, že na planetě jsou i důležitější věci: „Není moc důvod snažit se tvořit nové odvětví technologií nebo hudebního průmyslu, když při tom budeme zapomínat chránit to nejdůležitější.“

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10217563312567843

Pokud vás zajímá, jak Beck dospěl k přepočtu pět stromů na let, podívejte se třeba na portál FFCO, kam zadáte číslo svého letu a dostanete přepočet vyprodukované uhlíkové stopy. Rovnou si tam také můžete pořídit „emisní povolenky“, kterými ulevíte svému svědomí.

V nadcházejícím roce už Beck plánuje svou uhlíkovou stopu počítat přesně. Rodák ze Strakonic dokonce přemýšlí, že by na jihu Čech koupil nějaký pozemek. „Co se týče sázení stromů, asi bych do toho šel s kamarády, byl by to dobrý teambuilding a relax. Ale ještě uvidíme podle toho, kolik těch stromů bude třeba vysázet za rok 2020,“ dodává.

„Jen stromy to nevyřeší, ale alespoň jde o první krok.“