skip to main content
Byznys

PŘEHLEDNĚ: Co se od čtvrtka otevře a za jakých podmínek?

Podnikatelé se dočkali. Vláda na svém nedělním mimořádném zasedání rozhodla, že rozvolní protiepidemická opatření. Od čtvrtka 3. prosince se Česko přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika, což znamená, že se budou moct otevřít obchody, restaurace i služby.

Přinášíme přehledný souhrn toho, co se od druhé poloviny nadcházejícího týdne změní.

Gastronomie

Restaurace, hospody a bary budou moct od čtvrtka fungovat od šesté hodiny ranní do desáté hodiny večerní. Ovšem jen za předpokladu, že jejich kapacita nebude naplněna více než na 50 procent a u jednoho stolu budou sedět nejvýše čtyři lidé. Neusazené hosty nebude možné obsluhovat. Samozřejmostí jsou roušky, s výjimkou konzumace jídla či pití.

Obchody

Společně s obchody se otevřou také nákupní centra, přičemž fungovat budou moct opět i v neděli. Pro všechny provozovny nicméně bude platit již několik dní zavedené omezení o 15 metrech čtverečních na jednoho zákazníka. Bude povoleno zkoušení oděvů a obuvi, které navíc nebudou muset následně být 24 hodin v izolaci. V obchoďácích bude možné zprovoznit food courty, ale jídlo budou smět vydávat pouze s sebou. Zavřené zůstanou dětské koutky.

Zakázány nejsou ani venkovní trhy, ačkoliv je vláda nedoporučuje. To platí nejen o těch farmářských, ale i vánočních. Konzumace jídla a pití bude povolena, stánkaři ale musí mezi sebou dodržet minimálně čtyřmetrové rozestupy.

Služby

Pokud personál bude využívat roušku či respirátor (není třeba dvojí ochrana jako na jaře), budou se moct od čtvrtka otevřít také kadeřnictví, kosmetické či masážní salony, pedikúra, manikúra, tatérská a piercingová studia nebo fotografické služby. I v tomto odvětví ovšem platí omezení jeden zákazník na 15 metrů čtverečních provozní plochy (děti do 15 let by se do počtu neměly započítávat) a nejméně dvoumetrové rozestupy, a to i v čekárnách. Klienti mají povinnost nosit pokrývku nosu a úst, pokud to služba dovoluje. Například při fotografování si ji ale mohou sundat.

Reklama

Sportoviště

Všichni sportovci ve vnitřních prostorech, ať už jde o trénink či zápas, budou muset mít nasazenou roušku. Na fitness centra se zároveň vztahuje omezení o jednom návštěvníkovi na 15 metrech čtverečních. Probíhat budou moct i lekce, maximálně však za účasti instruktora a devíti klientů. Výjimku z těchto pravidel mají profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testováni.

Kultura

Částečné rozvolnění dopadne i na kulturu. Zpřístupnit čtvrtinu kapacity budou moct galerie a muzea. Knihovny a knihkupectví mohou otevřít, když každý návštěvník bude mít k dispozici alespoň 15 metrů čtverečních plochy. Divadla a kina ovšem zůstanou pro diváky zavřená, a to až do doby, než se země přesune do druhého stupně rizika.

Školy

U škol se rozvolňování opatření projeví se zpožděním. Do třetího rizikového stupně by se měly přesunout v pondělí 7. prosince.

Pobyt venku

Mimo jiné se ruší zákaz vycházení v nočních hodinách. Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti. Končit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech.

Ministerský kabinet původně uvažoval, že by k rozvolnění opatření přistoupil již od pondělí 30. listopadu. Pro čtvrtek se nakonec jednomyslně rozhodl z důvodu, aby se podnikatelé na otevření připravili.