Už chvíli víme, že letošní Velikonce prožijeme v karanténě. Teď jsou už ale jasné konkrétní kontury nařízení. Pojďme si ve všem udělat pořádek.

Nouzový stav

Nouzový stav bude trvat i přes Velikonoce až do 11. dubna.

Cestování mezi okresy

Zákaz opuštění okresu bez udání důvodu nadále trvá. Neměl by se zrušit dříve než s koncem nynějšího nouzového stavu. Nejdříve se tedy bude moct mezi okresy cestovat od 12. dubna.

Zákaz volného pohybu

I nadále trvá zákaz volného pohybu osob na území okresu nebo hlavního města Prahy v době od 21:00 hod. do 04:59 hod. Doma byste tedy až na výjimky v nařízení před devátou večer.

Bohoslužby

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že umožní výjimky pro velikonoční bohoslužby. Týkat by se měly Zeleného čtvrtka, Velkého pátku i Bílé soboty.

Na Velký pátek bude zavřeno

Na Velký pátek budou muset mít všechny obchody zavřeno, běžně nesmějí být prodejny nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době v maloobchodě v provozu jen na Velikonoční pondělí. Nařízení vyplývá z platného vládního usnesení v boji proti koronaviru, kdy ve státní svátky mohou fungovat jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích nebo nádražích. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) je zákaz prodeje na Velký pátek nesmyslný a povede jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu.

Farmářské trhy zůstávají také zavřené

Drobní zemědělci a zástupci farmářských tržišť v uplynulých měsících poslali vládě několik dopisů, ve kterých si stěžovali na diskriminaci a vyzývali ji, aby co nejdříve povolila provoz farmářských trhů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je však podle dnešních slov jeho kolegyně, ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), neústupný a trhy zatím nechává zavřené.