Doplatili jste na vládní opatření související s epidemií koronaviru? Snížila se vám mzda, nebo jste dokonce přišli o práci? Výpadky příjmů můžete alespoň částečně zmírnit. Připravili jsme pro vás přehledné rady, o co vše jako zaměstnanci můžete usilovat.
Odložte splátky
V první řadě požádejte banky o odložení splátek hypotéky a úvěrů. Instituce vám bez problému vyhoví, dohodly se na tom s vládou. Stačí uvést, že se vám vlivem koronavirové pandemie zhoršila finanční situace, nikdo to dále nebude zkoumat. Během tří- nebo šestiměsíční pauzy (délku trvání určíte sami) nebudete muset splácet jistinu, úroky ani žádný poplatek za využití této služby. Délka splácení půjček se pak prodlouží o dobu, po niž bude přerušeno. Úvěr se ale bude nadále úročit podle smlouvy.
Využít možnost odkladu mají všichni klienti, kteří si sjednali hypotéku a podnikatelský či spotřebitelský úvěr ještě před 26. březnem a kteří k tomuto datu neměli zpoždění s jejich placením delší než 30 dnů. Zároveň se nemusíte obávat, že by vám tento krok v budoucnu komplikoval další žádosti o úvěry. Přerušení splátek nepovede k negativnímu zápisu v registrech.
Požádejte o ošetřovné
Jestliže jste kvůli uzavření škol a školek museli zůstat doma se svými ratolestmi, vyřiďte si ošetřovné. Nemusíte tak čerpat dovolenou nebo neplacené volno. Na ošetřovném vám náleží 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, a to po celou dobu, co budou školy nepřístupné, dokonce i zpětně. Jen vaše děti musí být mladší 13 let. Nárok na ošetřovné máte i jako zaměstnanci, kteří se doma starají o starší či postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb.
Jak postupovat?
Škola či jiné zařízení vyplní tento formulář na stránkách České správy sociálního zabezpečení a poté ho zašle vám. Vy jej vyplníte, podepíšete a předáte nebo zašlete svému zaměstnavateli, který jej s podklady pro výplatu odevzdá příslušné OSSZ. Peníze vám následně úřad vyplatí nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy obdržel veškeré dokumenty. Úplný postup najdete na webu ČSSZ.
Zkuste brigádu
Pokud přijdete o zaměstnání, neváhejte se obrátit na úřad práce. Minimálně vám tím odpadne povinnost platit pojistné. V lepším případě vám úřad začne vyplácet podporu v nezaměstnanosti a možná také dosáhnete na některou ze sociálních dávek. Zároveň si zkuste najít brigádu. Poptávka je momentálně zejména v obchodních řetězcích. Přivydělávat si můžete, i když čerpáte ošetřovné, jen musí jít o jinou práci.
Mimořádná okamžitá pomoc
V případě, že je vaše finanční situace opravdu tíživá, ale nesplňujete podmínky hmotné nouze pro vyplacení dávek, je tu ještě institut mimořádné okamžité pomoci. Díky němu můžete získat až 50 tisíc korun. Zákon ale jasně definuje několik mimořádných situací, kdy lze tuto finanční pomoc poskytnout. Podrobně jsou uvedeny na stránkách úřadu práce, na který je třeba se v tomto ohledu obrátit.