Kritické výpadky příjmů kvůli nouzovému stavu můžete alespoň částečně zmírnit. Připravili jsme pro vás přehledný návod, o co vše můžete jako OSVČ usilovat. Krok po kroku.

Řekněte si o 25 tisíc

Cash-flow si vylepšíte jednorázovým příspěvkem od státu ve výši 25 tisíc korun.

Kdy mám na příspěvek nárok?
Dosáhne na něj každý, kdo podniká na hlavní i vedlejší příjem – nesmí však být zároveň zaměstnaný. To znamená, že příspěvek dostanete, pokud studujete a není vám více jak 26 let, jste spolupracující osoba, pobíráte invalidní nebo starobní důchod, pečujete o zdravotně postiženou osobu, jste na mateřské či rodičovské dovolené a podnikáním si přivyděláváte.

Peníze si můžete nárokovat také v případě, že činnost máte aktuálně pozastavenou (po 31. srpnu 2019), protože podnikáte sezonně.

Na jaké období se příspěvek vztahuje?
Příspěvek se vztahuje na období od 12. března do 30. dubna. Za každý den, kdy splňujete podmínky, vám náleží 500 korun, což dá dohromady právě 25 tisíc korun. Pokud jste nějakou dobu v uvedeném období nebyli OSVČ, podpora se adekvátně zkrátí. 

Musím příspěvek přiznávat v daňovém přiznání?
Poskytnutá částka nepodléhá zdanění.

Musím dokazovat, že mi klesly tržby? 
Ne, nemusíte prokazovat, že vám tržby za první čtvrtletí klesly meziročně o 10 procent, jak bylo požadováno původně.

Mohu zažádat, i když čerpám jinou podporu?
Kombinovat 25tisícový příspěvek můžete s ošetřovným, přijímat lze také nemocenskou, důchody či pomoc v mateřství. Naopak nárok na něj nemáte, pokud rovněž pobíráte podporu v nezaměstnanosti (ve stejný den) nebo dávky v hmotné nouzi (přesahuje-li výše dávky tento příspěvek, může být dávka vyplacena ve výši rozdílu). Pokud čerpáte příspěvek na bydlení, kompenzační bonus se bude započítávat jako příjem při posuzování nároku na příspěvek na bydlení.

Co udělat, abych peníze získal/-a?
Sepište žádost, obsahující osobní i kontaktní údaje, číslo bankovního účtu, a doplňte ji o čestné prohlášení. V něm zmiňte, že nepobíráte jinou podporu a že jste byli postiženi koronavirem – například jste museli uzavřít provozovnu, evidujete menší poptávku po svých výrobcích či službách nebo pečujete o dítě.

Dokument posléze podepsaný zašlete finančnímu úřadu: poštou, datovou schránkou, ale postačí i naskenovat a poslat e-mailem. Závazný formulář zatím neexistuje, ve čtvrtek by se však měl na stránkách Finanční správy objevit doporučený vzor pro snažší vyplnění. Hned po jeho uveřejnění vám poradíme, jak formulář správně vyplnit.

Kdy mohu požádat?
Ve chvíli, kdy bude finální úprava programu zapsána ve Sbírce zákonů, nejpozději by se tak mělo stát 15. dubna. Od té doby můžete o podporu žádat až do 30. června 2020. Po tomto termínu vám nárok na příspěvek zaniká.

Kdy dostanu peníze?
Ministerstvo financí ujišťuje, že příspěvek vám bude vyplacen neprodleně po zpracování žádosti. Dozvíte se to tak, že vám bude částka připsána na účet.

Odsuňte pojistné

Zálohy na sociální a zdravotní pojištění hoďte na půl roku za hlavu. Od března do srpna je za vás totiž uhradí stát, tedy alespoň ty minimální. Celkem si tím ulevíte o necelých 30 tisíc korun.

Pokud máte zálohy vyšší než minimální, rozdíl doplatíte až při vyúčtování v příštím roce. Pakliže jste zálohy za březen a duben už uhradili, převedou se vám automaticky na září a říjen. A nemusíte se bát, že by půlroční neplacení pojistného mělo negativní vliv na výši budoucího důchodu – období od března do srpna bude považováno za vyloučenou dobu.

Zároveň je prodloužena lhůta, kdy se musí podat přehled příjmů a výdajů za loňský rok, a s tím i doplatek pojistného. Nejzazší termín je 3. srpna. Pokud následně do 11. srpna uhradíte dlužnou částku, odpustí se vám penále. Další informace najdete na stránkách ČSSZ a jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Počkejte s daněmi

Prozatím neodevzdávejte daňové přiznání. Tím se vám posune i termín, kdy budete muset zaplatit daň z příjmu. Stát umožnil podat přiznání až do 1. července 2020. Pokud s ním současně uhradíte nedoplatek na daních, nestihnou vás žádné sankce. Více na webu Finanční správy.

Vydání Forbesu Dr. Naděje

Požádejte o ošetřovné

Pokud vás uzavřené školy a školky donutily setrvat doma a pečovat o své potomky, zažádejte si o ošetřovné. Nárok na něj máte stejně jako zaměstnanci.

Příspěvek pro živnostníky je stanovený na 424 korun na den, což dá za měsíc přes 13 tisíc korun. Má to jediný háček: vaše dítě musí být mladší 13 let.

O ošetřovné se žádá zpětně (prvním dnem čerpání je 12. březen) a lze to opakovat každý kalendářní měsíc po dobu trvání mimořádných opatření. Stačí vyplnit tento online formulář na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Odložte splátky

Požádejte banky o odložení splátek hypotéky a úvěrů. Instituce vám bez problému vyhoví, dohodly se na tom s vládou. Stačí uvést, že se vám vlivem pandemie zhoršila finanční situace, nikdo to dále nebude zkoumat.

Během tří- nebo šestiměsíční pauzy – délku trvání určíte sami – nebudete muset splácet jistinu, úroky ani žádný poplatek za využití této služby. Délka splácení půjček se pak prodlouží o dobu, po niž bude splácení přerušeno. Úvěr se však bude nadále úročit podle smlouvy.

Využít možnost odkladu mohou všichni klienti, kteří si sjednali hypotéku a podnikatelský či spotřebitelský úvěr ještě před 26. březnem a kteří k tomuto datu neměli zpoždění s jejich placením delší než 30 dnů. Zároveň se nemusíte obávat, že by vám tento krok v budoucnu komplikoval další žádosti o úvěry. Přerušení splátek nepovede k negativnímu zápisu v registrech.

Stopněte nájemné

Obraťte se na majitele nemovitosti, v níž máte svou provozovnu, a domluvte se s ním na pozdější nebo alespoň snížené platbě nájemného. Vláda tento krok posvětila. Musíte ovšem podnikat v maloobchodu či ve službách – a také prokázat, že jste se kvůli nouzovému stavu skutečně dostali do neschopnosti splácet. Odložit si můžete nájem za tři měsíce, přesněji od 12. března do posledního června. Dlužnou částku pak můžete uhradit až do března 2022.

Zkuste úvěr

Kumulované ztráty můžete částečně překlenout i bezúročným úvěrem z programu COVID II. Půjčku u vámi vybrané komerční banky zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka (seznam zapojených bank najdete na webu ČMZRB). Využít ji můžete na provozní výdaje: mzdy, nájemné, náklady na energii nebo zásoby.

Podmínkou je, abyste doložili způsobenou škodu, třeba potvrzením o zrušení zakázky nebo průměrnými denními tržbami. Podle toho se následně rozhodne o výši úvěru: pohybovat se může od 10 tisíc do 15 milionů korun. Na vrácení vypůjčené sumy budete mít dva roky.

Žádat můžete, i když jste o příspěvek usilovali již v programu COVID I. Další kolo bude spuštěno 20. dubna, buďte ale pohotoví – zájem je obrovský.