Martina Šmuková vyměnila kdysi úspěšnou dráhu modelky za pomoc mladým lidem, kteří musejí bojovat s rakovinou. Spolu se svou kolegyní založily nadaci Pink Bubble, která plní sny a vrací radost. A letos slaví deset let. 

Vysoká je 175 centimetrů a její míry jsou možná stejně dokonalé jako v roce 1992, kdy vyhrála coby první Češka v historii prestižní modelingovou soutěž Elite Model Look. A když se s Martinou Šmukovou setkávám v pražské kavárně FofrKafe, musím uznat, že těch dvacet let jí na kráse rozhodně neubralo. Možná naopak.

S blonďatými, krátce střiženými vlasy má šmrnc, a když se usměje, její obličej se celý rozzáří. Být muž, neodtrhnu od ní oči. Jenže kromě krásy má bývalá modelka ještě další přednost – empatii. A právě díky její potřebě pomáhat těm, kteří v životě takové štěstí jako ona sama neměli, se potkáváme.

Martina Šmuková je tváří a zakladatelkou nadačního fondu Pink Bubble. Letos mají desáté výročí, a tak je důvod oslavovat. Za ty roky totiž ušli kus cesty a pomohli stovkám náctiletých i mladých dospělých, kterým do života vstoupila rakovina. Objednávám si kávu, zatímco Martině už nese obsluha čaj.

„Přišla jsem dřív, ještě jsem potřebovala trochu pracovat,“ říká téměř omluvně. „Ale je to tady moc hezké. Dobrý výběr,“ chválí kavárnu, kterou jako jednu z mála coby mimopražská v hlavním městě znám, a proto jsem setkání navrhla právě v ní.

„Když jsem pracovala jako modelka, měla jsem obrovskou potřebu ten svět, který pro mě nemá až takovou hloubku, něčím vyrovnat. Odmalička jsem skoro s bolestí vnímala lidi, kteří potřebují pomoc, a modeling tomu dal ještě větší kontrast,“ začíná přede mnou odvíjet svůj příběh.

A protože pochází z Brna, rozhodla se už jako známá modelka vstoupit do Nadačního fondu Krtek, jejž v roce 1999 čerstvě založil profesor Jaroslav Štěrba a který se zaměřoval na onkologicky léčené děti.

„Společně jsme vybudovali celý systém pomoci. Bylo to intuitivní, hodně času jsem trávila s dětmi, jezdila s nimi na ozdravné tábory, povídala si s rodiči. A protože jsem znala ze showbyznysu spoustu lidí, kteří měli peníze, začala jsem těch kontaktů využívat právě ve prospěch charity,“ popisuje Martina Šmuková.

Po dvanácti letech nadešel čas, kdy se její pracovní cesty s Krtkem v dobrém rozešly. Martina už delší dobu žila v Praze a s kolegyní Renátou Výbornou se rozhodly, že ve své práci v neziskovém sektoru budou pokračovat.

A protože o malé onkologicky diagnostikované děti je naštěstí v ČR dobře postaráno, svou pozornost soustředily na pacienty, kteří už dětskému věku odrostli, ale práh dospělosti zatím nepřekročili, nebo jen mírně.

„Když jsme začínaly, byla to skupina, které se moc velká pozornost nevěnovala, přitom oni také potřebují podporu, jen mají zase jiná specifika,“ vysvětluje. Tak vznikl v roce 2012 nadační fond Pink Bubble. A protože mu je už deset let, začíná víc vystrkovat růžky a dávat o sobě vědět světu.

„Ten název je dost nezvyklý. Má nějakou historii?“ ptám se.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium