Michal Jirák v roce 2000 spoluzaložil investiční společnost Miton, která za 18 let podpořila a vybudovala přes 20 internetových společností.

Jejich souhrnná hodnota se dnes blíží k 10 miliardám korun a konkrétně Michal Jirák se nejvíce podílel na budování Stahuj.cz, Heureka.cz nebo Bonami, v současnosti Domodi.pl, Glami a pro Forbes se dnes rozpovídal o knize, která mu ukázala, proč může mít malý tým velkou výhodu proti dominantnímu hráči na trhu.

Čtěte také: Připadá vám svět byznysu občas absurdní? Přečtěte si Hlavu XXII


Co? Clayton M. Christensen – The Innovator’s Dilemma: The Revolutionary Book that Will Change the Way You Do Business.

Proč? „Celý život vytvářím nové produkty, které mají nabourat starý pořádek a ukousnout velký tržní podíl zavedeným firmám nebo je úplně nahradit. Je to, jako kdybyste se každý den pletli pod nohama obrů a doufali, že to jsou jen dinosauři, kteří mají svých starostí dost.

Christensen vysvětluje, proč jim klidně můžete mávat nápisem „You are going the wrong way“ před očima, protože z podstaty svého tržního postavení nemůžou být tahounem inovace, která jejich trh efektivně ničí.

Přečtením pochopíte, proč malý tým, který nemá co ztratit, má vlastně velkou výhodu proti dominantnímu hráči. Společnostem, které zase dorostou do lepších tržních pozic, naznačuje, na co si dát pozor a jak inovace podporovat.

Kdy? „V lednu 2009. V té době jsme už měli velké ambice a naše projekty mířily do přímého střetu s mnoha zavedenými hráči v různých segmentech. Kniha se tedy velice hodila jako příprava.“

Co přesně vás zaujalo? „Příběh Kodaku a jeho odmítání nevyhnutelného příchodu digitální fotografie je určitě jeden z příkladů, na které si vzpomenu nejčastěji. Je zajímavé zamyslet se nad tím, kdo má vlastně v takové firmě točit kormidlem – management motivovaný krátkodobými čísly pro burzu, nebo akcionáři, pro které můžou být jistější postupné investice do nových firem a ze starých jen dotěžit zbývající zisky?“

Jak? „Tahle kniha byla jedna z mých prvních na Audible – využíval jsem tak cesty mezi Prahou a domovem v Jablonci. Teď se od odborných audioknih trochu odkláním, protože cítím potřebu se občas nad tématem zamyslet, hledat spojitosti a audiovypravěč bohužel mluví stále dál. V autě teď proto spíš čtu beletrii a odborné knihy na Kindlu.“