skip to main content
Jak být šťastnější

Překvapivé benefity toho, když uprostřed kariéry vypnete motor

Kdysi by vás nejspíš označili za kariérní sebevrahy, ale dnes jsou podobní dobrodruzi nejen akceptováni, ale některými zaměstnavateli dokonce podporováni. O co jde? V době nekonečného spěchu existují lidé, co dokážou sešlápnout brzdu a třeba na rok si vybrat pracovní time out. Přínos pauzy uprostřed kariéry dokáže být až překvapivě blahodárný pro všechny strany. Jen čtěte – je totiž pondělí, máte před sebou dalších pět pracovních dnů a toto by mohla být inspirace.

Když Winston Chen oznámil přátelům, že odchází z pozice vedoucího technologa u softwarové firmy a stěhuje se s rodinou na malý ostrov v arktickém Norsku, divil se, jak málo od svého okolí slýchal cosi o bláznovství. Místo toho většina jeho známých jen zasněně pronesla: Kéž bychom měli taky odvahu něco takového udělat.

Jestliže těch, kteří sní o tom, že si v polovině kariéry prostě vyberou oddechový čas, je moře, jen málo z nich to nakonec udělá. Co je však pozitivní, takových „dlouhodobých dovolenkářů“ přibývá, informuje BBC. Na jednu stranu je v tom otevřenost firem k této myšlence a druhým faktem je vyšší frekvence změn zaměstnání. Chen byl u jedné firmy celou dekádu, když v roce 2011 přišel za šéfem a oznámil mu, že nazrál čas na změnu.

Čtěte také: Kariéra vám nemusí ničit domov. Jak být skvělým rodičem i profesionálem?

Jeho původní plán sice zněl, že si najde novou práci, ale pak začal seriózně uvažovat o pauze. Byť si nejdřív myslel, že rok mimo obor ublíží jeho kariéře. „To je hlavní překážka, která lidi odrazuje, a ani já nebyl výjimkou,“ vzpomíná Chen. „Ale v první řadě přece musíte žít život, po jakém toužíte.“ Při hledání nové pozice mu kamarád prozradil, že malý ostrov v Norsku hledá učitele. Chenova manželka z Norska pochází a právě se po pěti letech měla vracet z mateřské do zaměstnání. „Tak tam zavolala, práci dostala a hned jsme se rozhodli,“ říká Chen.

Reklama

Paul Payne, šéf britské personální agentury OneWay, si všímá, jak rostou počty zaměstnanců, kteří v polovině kariéry zatouží prostě vypnout. „Zajímavá myšlenka,“ kývne. „Zvlášť když firmy potřebují získat a hlavně udržet talenty, proto jich víc a víc tento nástroj používá a dává zaměstnancům možnost dobít si baterky.“ Podle Payna nemusí být roční dovolená uvedená v životopise úplně na překážku. „Spíš je to znamení, že chcete dál vylepšovat své schopnosti a zkoušet nové věci,“ říká personalista. „Je pravděpodobné, že z dovolené se vrátíte s novou perspektivou, která vám v práci prospěje.“

Čtěte také: Proč o úspěchu rozhoduje váš přístup, a ne vaše IQ

Autoři knihy Reboot your life z roku 2011 vyzpovídali pět stovek lidí, kteří tento velký krok udělali, a ani jeden dočasného vypnutí motoru (které trvalo měsíc nebo třeba i dva roky) nelitoval. Jejich kariéru to naopak nakoplo a k lepšímu se posunula i jejich pracovní morálka.

Jasně, ne každý zaměstnavatel bude otevřen debatě o roční pauze a bude prosazovat hesla jako kontinuita a soudržnost. Ale i tak jsou cesty, jak před ním myšlenku zatraktivnit. Jednoduše mu musíte nastínit všechny benefity toho, když vás pustí z obojku, a taky že to bude levnější řešení než investovat do zaškolení nového člověka. Pak to může být vítězství pro obě strany.

Teď jen najít ten svůj správný ostrov.