Inflace, nedostupné hypotéky a vysoké ceny nemovitostí. To je koktejl, který způsobuje, že na českém realitním trhu výrazně slábne poptávka a někde se už zpomaluje či zastavuje i růst cen. U prémiového segmentu realit je ale situace trochu jiná. Už jen proto, že ty nejdražší nemovitosti si jejich budoucí majitelé v naprosté většině případů nekupují přes hypotéku.

Oslabení poptávky je tak zatím jen mírné a investoři spíše vyčkávají, než že by na nemovitosti úplně zanevřeli.

Nervozita panující na globálních trzích v důsledku války na Ukrajině i rostoucí inflace se ale promítá i v prémiovém segmentu. „Přestože objem transakcí, které jsme v prvním pololetí realizovali, zatím zůstává víceméně stabilní, aktuální pokles poptávek indikuje zpomalení trhu,“ říká Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

V druhém pololetí podle něj čeká pražský rezidenční trh stagnace nebo dokonce drobná korekce, což investorům nabízí řadu příležitostí. „Dočasné zpomalení vždy vylepšuje nabídku, takže i my v posledních měsících sledujeme, že na trh se v této fázi začínají dostávat zajímavější nemovitosti,“ říká Svoboda.