Existuje sdílená mylná představa, že svět byznysu je profesionální místo, kde se probírají věci jako produkty, služby, rozvrhy a předpovědi. O tom všem v byznysu sice mluvíme, ale důležitou roli tu hraje také něco jiného.

To hlavní, na čem byznys funguje, jsou lidé a jejich interakce a ty zůstávají stejné jako na dětském hřišti. Sympatie a antipatie, kamarádství a nevraživost, strach a důvěra. Možná vás někdy až zarazí, v jak osobní rovině se svět byznysu opravdu odehrává.

Jeden příklad za všechny – pokud vás má váš šéf rád, budete stoupat. Pokud vás naopak rád nemá – byť bez vašeho zapříčinění – může vám kariérní postup zablokovat a ještě vám znepříjemnit život. Lidé jsou řízeni svými emocemi do takové míry, kterou vám nepřiznají. A lidé ve vedoucích pozicích jsou taky jen lidé a podléhají svým emocím stejně jako kdokoli jiný. Mají také své sympatie a antipatie.

Jestli je váš šéf nejistý, bude se obklopovat těmi, kdo ho budou ujišťovat, jak moc je skvělý. Jestli je ale naopak silná osobnost, bude podporovat diskuzi. Řekne vám: „Chci vědět, když něco pokazím. Chci slyšet tvůj názor!“ Mnoho jich to ale neumí a pokud si myslí, že jste chytřejší než on, nevěstí to nic dobrého.

Tady je deset znaků toho, že se to možná děje i ve vašem případě:

  1. Vaše pracovní pozice, která byla kdysi jasně vymezena a jasná všem, teď prochází neustálými změnami. Váš šéf vám zadává úkoly a pak je bezdůvodně ruší, aby vás vyvedl z míry.
  2. Vaše projekty a iniciativy, které kdysi měly pro vašeho šéfa velkou prioritu, teď stojí na místě, protože ho nemůžete přimět, aby vám odpověděl na e-mail.
  3. Přístup k vašemu nadřízenému, který jste považovali za samozřejmý, je nyní omezený nebo úplně nedostupný. Zatímco jste donedávna byli jeho důvěrníkem, dnes se mu ani nevejdete do kalendáře.
  4. Vaši kolegové se vás vyptávají, co se mezi vámi stalo.
  5. Výhody pozice, na které pracujete měsíce a roky,  najednou bez vysvětlení zmizí.
  6. Váš nadřízený dělá změny, které ovlivní vaši práci a ani vám o tom neřekne.
  7. Šéf vás shazuje – prostřednictvím e-mailu, z očí do očí a možná i před ostatními lidmi.
  8. Zpochybňuje vaše nápady – obzvlášť, když jsou u toho ostatní lidé – aby vás tím uvedl do rozpaků a demoralizoval.
  9. Neumíte si jasně odpovědět na otázku: Na čem budu pracovat za šest měsíců?
  10. Vás šéf vás nezahrnuje do debaty a rozhodovacího procesu, aby vám bylo jasné, že nepatříte do jeho blízkého kruhu.

Co můžete dělat, když si uvědomíte, že jste se šéfem na nože? Jestli je ještě něco, čím vás může vaše práce obohatit, než se posunete dál, možná by stálo za to zatnout zuby a nevraživé chování ignorovat, abyste ještě mohli ze své práce získat to dobré. Můžete se ale také na rovinu zeptat, jestli je mezi vámi něco v nepořádku, něco, o čem byste si měli promluvit. Sázkou na jistotu by pak bylo začít nenápadně hledat práci a přesunout se do zdravějšího prostředí.

Autorka Liz Ryan je kariérní koučka