skip to main content
Breaking News

Přes 82 tisíc. Tolik válečných uprchlíků z Ukrajiny už si v Česku našlo práci

Práci v Česku si našlo přes 82 500 uprchlíků z Ukrajiny. Začali tak přispívat odvody do sociálního systému a platit daně do rozpočtu. Po jednání vlády to dnes na tiskové konferenci řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Už dřív uvedl, že příchozí obsazují hlavně místa, která zůstávala dlouho volná.

„K dnešnímu ránu je pozitivní informace o tom, že 82 541 příchozích válečných uprchlíků z Ukrajiny si našlo práci v České republice. To číslo nám každý týden roste. Tito lidé pracují a zároveň přispívají svou aktivitou a svými odvody k tomu, že je to příspěvek do společného rozpočtu nás všech,“ uvedl Jurečka.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud přes 384 700 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 72 procent dospělých. Cizinecké policii se nahlásilo 322 900 příchozích. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují.

Většina volných pozic, které eviduje úřad práce, je pro lidi s nízkou kvalifikací. Experti doporučují, aby se Česko co nejvíce snažilo využít vzdělání a dovedností příchozích. Pro uplatnění na odbornějších postech je však potřeba znalost češtiny.

Reklama

Ministerstvo školství zveřejnilo požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky. Provozovatelé mohou vzdělávání připravit a žádat o akreditaci. Jazykovou přípravu pak uhradí úřady práce, využijí k tomu evropské peníze na podporu zaměstnanosti.

Vedení úřadu práce upozornilo opakovaně na to, že i když mohou uprchlíci od 21. března v Česku pracovat bez překážek a povolení, zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Oznámit ho musí nejpozději v den nástupu uprchlíka do zaměstnání.