Celebrity, umělci i sportovci. Jejich tváře velmi dobře známe z obálek časopisů i obrazovek, ale kromě slávy se jim podařilo získat také pohádkové bohatství. Je jich čtrnáct, a pokud bychom dali jejich jmění dohromady, došli bychom k částce 31 miliard dolarů. Mezi dolarové miliardáře se tento rok dostali z řad celebrit i tři nováčci, mezi kterými je, alespoň mezi fanoušky, největším hitem zpěvačka Taylor Swift.

Žebříček světových dolarových miliardářů časopisu Forbes v posledních letech zaznamenal mezi celebritami přímo explozi. Jak už jsme zmínili, je jich v něm celkem čtrnáct. Ještě před čtyřmi roky jich přitom bylo o deset méně.

A v minulém roce se jim zvlášť dařilo. Třináct ze čtrnácti slavných osobností svůj majetek totiž rozšířilo. A jmění té čtrnácté osobnosti, zpěvačky Rihanny, je stejné jako v předchozím roce.

Na první příčce se umístil režisér George Lucas, autor veleúspěšné ságy Star Wars. Ze svých režisérských počinů žije dodnes, i když v devětasedmdesáti letech už není tak aktivní. Jeho jmění je aktuálně na 5,7 miliardy dolarů a oproti přechozím rokům zase začalo narůstat. V celkovém pořadí miliardářů mu patří 548. příčka.

Téměř o miliardu méně má na druhém místě další režisér, sedmasedmdesátiletý Steven Spielberg, mezi jehož nedávné filmy patří West Side Story a Fabelmanovi. Mimo zisků z filmové scény mu jde do kapsy i část peněz z každé prodané vstupenky do zábavních parků Universal.

Trojici nejmajetnějších uzavírá pravděpodobně nejlepší hráč NBA všech dob Michael Jordan. Za svou basketbalovou kariéru si vydělal necelých sto milionů dolarů. Byla to ale až společnost Nike, se kterou si přišel na skutečně velké peníze. Jeho majetek pak značně vzrostl ještě v srpnu 2023, když prodal svůj většinový podíl v basketbalovém týmu Charlotte Hornets.

Do žebříčku dolarových miliardářů se letos vůbec poprvé probojovala zpěvačka Taylor Swift, která je se svými 1,1 miliardy dolarů v hledáčku Forbesu od října 2023. Připojila se tak k dalším hudebníkům, kteří prorazili hranici miliardy dolarů. Jsou jimi Rihanna, Jay-Z a Jimmy Buffett (ten už ale mezi miliardáři tento rok není).

Swift nicméně dokázala to, co se žádnému jinému umělci dosud nepovedlo. Je vůbec první hudebnicí, která se stala miliardářkou pouze na základě výdělků ze své hudby a svých vystoupení, aniž by se spoléhala na nějaký vedlejší příjem. Ve svých čtyřiatřiceti letech je tento rok také nejmladší celebritou v žebříčku světových miliardářů.

Většina celebrit se naproti tomu o své čestné místo v žebříčku miliardářů zasloužila paradoxně nikoli díky své původní profesi, ale v rámci svého „vedlejšího“ podnikání.

Popová hvězda Rihanna například vybudovala své jmění především ze svého podílu ve dvou miliardových společnostech – kosmetické značce Fenty Beauty, společném podniku s luxusním gigantem LVMH, a výrobci spodního prádla Savage X Fenty.

Jay-Z se zase stal prvním hiphopovým miliardářem díky svým dvěma alkoholovým společnostem – D’Usse Cognac a Armand de Brignac Champagne. Ve druhé jmenované prodal padesátiprocentní podíl společnosti LVMH a kromě dalších investic má také podíly ve společnostech Uber a Block.

Mezi další dva nováčky na seznamu nejbohatších celebrit patří vedle Taylor Swift i Magic Johnson a Dick Wolf. Od minulého roku jim jmění vyšplhalo na shodných 1,2 miliardy dolarů.

Johnsonovo jméno je známé opět z basketbalového prostředí, svou kariéru ale diverzifikoval a spolupracuje například se Starbucksem. Dick Wolf stojí za legendárním seriálem Zákon a pořádek a produkuje dvě stě epizod různých televizních show ročně.