Komerční banka vyplatila za dva týdny 2549 věřitelům Sberbank CZ 19,6 miliardy korun, tedy více než třetinu celkové částky. Většina osobně požádala na pobočce. Online žádost, kde je nárok na výplatu maximálně sto tisíc korun, podalo 324 osob. Řekla to 3. dubna mluvčí KB Šárka Nevoralová. Podle ní nejsou s výplatou komplikace. Věřitelé, jichž je přes patnáct tisíc, by měli dohromady dostat zhruba padesát sedm miliard korun.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Výplata věřitelům potrvá do 15. dubna. Ve všech případech bude bezhotovostní, peníze budou zaslány na bankovní účet vedený v Česku, a to výhradně v českých korunách. „Vše funguje bez komplikací,“ řekla Nevoralová.

Fyzické osoby se mohou pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Právnické osoby se musí dostavit do firemních center Komerční banky nebo se mohou napřímo obrátit na svého firemního bankéře.

Sto procent svých zjištěných pohledávek, devadesát pět procent teď a pět procent později, podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové určitě dostane první a druhá skupina věřitelů, tedy Garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky.

„U třetí skupiny, tedy krajů, měst, obcí a větších firem, tam se nechci zavazovat, že dostanou sto procent, ačkoli věřím, že to tak bude. Počítat ale mohou s více než devadesáti pěti procenty svých peněz,“ uvedla už dříve.