V organizaci Czechitas můžou slavit. Česká neziskovka, která se snaží dostat ženy do IT, získala nový grant od Googlu. Jeho filantropická část Google.org podpořila Czechitas téměř 3,5 milionu korun, s cílem pomoci ženám změnit kariéru a zvýšit podíl absolventek intenzivních kurzů, které skutečně nastoupí na pozice v IT.

„Uplatnitelnost je naším hlavním cílem následujících dvou let. Jsme si plně vědomi toho, že v dnešní době, kdy roste nezaměstnanost, bude o zvýšení digitálních dovedností větší zájem,“ říká Dita Formánková (dříve Přikrylová), spoluzakladatelka Czechitas. „Naše absolventky Digitální akademie ukazují cestu. Po ukončení kurzu si část z nich najde práci na juniorské pozici v IT.“

Neziskovka nechce skončit jen u toho: má ambici podporovat i další růst svých absolventek. Za čtyři roky, co Digitální akademie (tříměsíční intenzivní kurz pro ženy) funguje, ji absolvovalo už téměř šest set žen.

Podpora od Googlu přitom není pro Czechitas úplnou novinkou. První grant ve výši 6,5 milionu korun organizace získala už před čtyřmi lety (právě na rozvoj Digitální akademie) a o dva roky později ji pak Google podpořil stejnou částkou na rozvoj kurzů v regionech. Letos na začátku pandemie koronaviru pak společnost poslala téměř milion korun na vývoj online kurzů Czechitas.

Vzdělávací organizace, kterou Dita Formánková založila před šesti lety, je tak jedinou českou neziskovkou, která získala opakovaně grant od Googlu.

„Dita Formánková je důkazem toho, jak i pouhý jednotlivec může pozitivně ovlivnit a inspirovat celou společnost. Velmi respektujeme a oceňujeme výsledky práce týmu Czechitas a těší nás, že můžeme díky Google.org dlouhodobě podporovat jejich aktivity v Čechách,“ konstatuje Taťána le Moigne, ředitelka Googlu pro Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko.

Práce v IT nabízí dobré vyhlídky už léta, ale v současnosti je právě tenhle obor ještě zajímavější a případná změna kariéry je kvůli pandemii aktuální pro daleko víc lidí.

„Současná krize nám ukázala, že schopnost osvojení si digitálních dovedností bude hrát v příštích měsících klíčovou roli jak pro firmy, tak i pro jednotlivce. Právě díky organizacím, jako jsou Czechitas, může Česko urychlit svoji digitální transformaci a připravit se lépe na ekonomickou realitu 21. století,“ dodává le Moigne.

V Czechitas chtějí svými intenzivními kurzy pomoci hlavně ženám, které kvůli pandemii koronaviru přišly o práci nebo jsou ztrátou zaměstnání ohroženy. A dále také těm, které dříve nemohly kurzy navštívit například kvůli rodinným důvodům, ženám po mateřské nebo těm, které jsou starší 45 let.

Digitální akademie se zaměřuje na datovou analytiku, front-end vývoj, programování a testování. Kromě tříměsíčních intenzivních kurzů pořádají Czechitas mnoho dalších: za šest let existence jich proběhlo přes 800 a zúčastnilo se jich přes 15 000 žen. Kromě kurzů pro ženy pořádají Czechitas vzdělávací akce i pro děti a dospívající.