„Závislost na nikotinu je úporná, je to podceňovaná látka,“ vysvětluje v podcastu lékař Michal Miovský, který je přednostou Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Většina kuřáků se této látky prý bez odborné pomoci vzdát nedokáže, což dokládají i průzkumy.

Trh s tabákovými výrobky podle něj navíc před pár lety zaznamenal revoluci v podobě zahřívaného tabáku a dalších nikotinových produktů, které ve velkém bohužel objevují i děti. Podle lékaře jsou dnes velkým fenoménem třeba žvýkací nikotinové sáčky, se kterými začínají už žáci na základní škole.

„Jsou velmi nebezpečné, protože si tak děti rychle vypěstují často bez povšimnutí okolí těžkou závislost na nikotinu,“ dodává Miovský.

Kromě nikotinu mají Češi tradičně největší problém s alkoholem. K rozvoji alkoholismu v Česku napomáhá podle Miovského i současná ekonomická krize, válka na Ukrajině a další nejistoty, kterým lidé nyní čelí. Problém se zvýšenou konzumací alkoholu u Čechů narostl podle adiktologa výrazně během koronavirové pandemie

Fenoménem jsou pak u alkoholiků matky, které začínají pít během mateřské dovolené. „Je to společenské tabu, moc se o tomhle totiž nemluví,“ popisuje Miovský.

S profesorem Miovským jsme probrali i nelátkové závislosti – například na mobilních telefonech a sociálních sítích. „Důležité je, abychom si sami čas na telefonu regulovali, a tyhle samoregulační mechanismy například děti nemají, proto je musí regulovat rodiče,“ tvrdí adiktolog s tím, že například dny offline jsou podle něj dobrým způsobem, jak mít nad sebou kontrolu.

Podle lékaře budou lidé v budoucnu těmto nelátkovým závislostem souvisejícím s moderními technologiemi podléhat stále víc. V budoucnu si budeme podle jeho slov umět navodit stejné stavy, jako máme například po požití drog či alkoholu, jen ve virtuální realitě. „Zcela se změní svět závislostí a úplně to promění náš obor,“ tvrdí Miovský.

Jak podle něj poznat, že máme problém s nějakou závislostí? Co už je nadměrná konzumace alkoholu? A v jakém případě bychom měli vyhledat odbornou pomoc? Fungují podle něj předsevzetí skoncovat se závislostmi s nástupem nového roku? A proč jednu závislost často střídá jiná?

Všechna tato témata jsme podrobně probrali v podcastu, kde se dozvíte i o dalších závislostech a tématech, se kterými se dnes potýkají adiktologové.