V následující větě nebudete pravděpodobně rozumět ani slovu a ta věta zní: Ninja z Fortnite opouští Twitch a jde na Mixer.

A proč by vás to mělo zajímat? A co to znamená?

V překladu asi tohle – je to největší přestup v dramaticky rostoucím byznysu esportu. Ninja je přezdívka osmadvacetiletého Tylera Blevinse, který je hvězdným hráčem počítačové hry Fortnite a má neuvěřitelných 14 milionů followerů. A teď přestupuje z největší platformy online počítačových her Twitch do konkurenčního Mixeru, který patří Microsoftu.

Je to, asi jako kdyby Lionel Messi přestoupil z Barcelony do Realu Madrid.

Tyler Blevins aka Ninja o svém rozhodnutí streamovat výhradně na Mixer vydal prohlášení na svůj YouTube kanál.

Tahle zpráva přichází necelý týden poté, co šestnáctiletý Kyle Giersdorf vyhrál tři miliony dolarů na Světovém poháru ve hře Fortnite, který se odehrál před k prasknutí plnými tribunami centrálního dvorce Arthura Ashe ve Flashing Meadows v New Yorku. Tuhle hru hraje na světě přes 250 milionů lidí, a jestli máte doma dítě ve věku od 10 let výš, nejspíš ji hraje taky.

Centrální dvorec Arthura Ashe 26. července při finále World Cupu ve hře Fortnite

Ale zpátky k Ninjovi a jeho přestupu.

„Vím, možná vás to šokuje, ale ode dneška budu streamovat exkluzivně na Mixeru,“ říká na videu. A vysvětluje, proč tenhle krok udělal: „Tohle je pro mě dobrá šance vrátit se ke svým kořenům a vzpomenout si, proč jsem se do streamování zamiloval. Budu to pořád já, jen na jiné platformě,“ oznámil milionům svých fanoušků.

Přestupní částka nebyla oznámena, esport v tomhle ještě není tak otevřený jako třeba fotbal, hokej či basketbal. Ale peníze, které se dají vydělat špičkovým hraním her, se blíží těm z reálného sportu – již zmíněný vítěz z New Yorku dostal tři miliony dolarů, vítěz tenisového US Open, které se odehraje na úplně stejném místě, dostane o 800 tisíc víc.

Angažování Tylera Blevinse je ale pro Microsoft a jeho platformu Mixer zásadní věc. Blewins má nejvíce followerů ze všech světových hráčů. A americkému technologickému gigantu to dává mimořádnou šanci otevřít jim dveře k jeho hrací konzoli Xbox. Blevins hraje videohry od roku 2009, Fortnite a platformu Twitch spojil před pouhými dvěma lety.

Jak řekl The New York Times, hraje každý den 10 hodin. A rád by se prý víc vyspal, ale nemůže. „Spím tak pět šest hodin, víc ne.“ Nemůže si prý dovolit ani dovolenou. „Každou hodinu, co nestreamuju, můžu ztratit 200 až 300 followerů a to jsou peníze. Nejdelší dovolená, co jsem měl, byla svatební cesta na šest dní. Bylo to před šesti lety a bylo to strašlivé,“ řekl v rozhovoru.

Podle odhadů vydělává půl milionu dolarů měsíčně, tedy 11 a půl milionu korun. Tyler Blevins ke svému výdělku říká: „YouTube a Twitch jsou primární zdroj příjmů, dalších 20 procent dealy a partnerství. Původně jsem nechtěl plat zveřejňovat. Ale teď chci, aby každý věděl – takhle vydělávají ti nejlepší hráči. Je důležité, aby to věděli rodiče dětí, co hrají. Podívejte, tolik vydělává Ninja. Profesionální sportovci taky platy zveřejňují. Může to být pro rodiče i děti velká motivace.“

Platy a odměny v esportu dramaticky rostou. Reálnému sportu se ale měsíční výdělky ještě neblíží. Zmiňovaný Lionel Messi v opravdovém sportu bere dvacetkrát víc. Naběhá se kvůli tomu ale rozhodně víc.