skip to main content
Breaking News

Prezident Zeman promluvil k národu. Proti Rusku je podle něj zapotřebí rozhodné reakce

Útok na Ukrajinu je dle prezidenta Zemana aktem nevyprovokované agrese a je zapotřebí jej důsledně odsoudit nejen slovy, ale také činy. Zeman v proslovu zmínil, že má rád ruskou kulturu, váží si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to podle něj neznamená, že bude souhlasit s tím, aby na území suverénního státu vstoupila cizí armáda.

Domnělé nebo skutečné chyby západu, přičemž Zeman uvedl bombardování Srbska, nemohou podle prezidenta být ospravedlněním chyb ruských. „Rusko se dopouští zločinu proti míru. Před několika dny jsem řekl, že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí Ruské federace způsobí škody samotnému Ruskému státu,“ uvedl prezident.

Reklama

Zeman se domnívá, že je zapotřebí sáhnout po daleko těžších sankcích, zejména co se týká systému SWIFT, což by znamenalo vyřazení Ruské federace z platebního styku. Šílence je podle Zemana zapotřebí izolovat a bránit se proti němu účinnými opatřeními. Zeman vyjadřuje plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení i jejímu lidu.

Zítra odpoledne se zúčastní videokonference hlav států NATO a na tuto konferenci přizval i Petra Fialu, protože si myslí, že v této situaci je potřeba vystupovat jednotně, ačkoliv se jejich názory na jiná témata liší. Zeman věří, že se tato situace uklidní rozhodnou reakcí proti agresorovi a vyzývá české občany ke klidu.