Kdo zná Jizerské hory, zná Prezidentskou. Tedy Prezidentskou chatu, která tu stojí na hřebeni, jen pár kroků od lyžařské Jizerské magistrály, už od roku 1928. Nejvytíženější je v létě a během lyžařské sezony, takže podzimní návštěvy nebudete litovat.

Na podzim máte větší šanci sehnat volný pokoj (chata je v zimních a letních měsících zpravidla obsazená dlouho dopředu) a užít si více klidu, ve kterém se zrelaxujete raz dva. Prezidentská chata miliardáře a filantropa Dalibora Dědka od letošního léta nově láká na ubytování v tzv. Vejminku, luxusnější alternativu tradičních pokojů. 

Vejminek je moderní přístavba hned vedle samotné chaty, která vznikla na místě bývalých stájí. Nabízí sedm dvoulůžkových pokojů s vlastní koupelnou, televizí a výhledem do okolních lesů. Prostě luxus v srdci přírody.

Interiér je laděný do světlých přírodních tónů a spolu s lesní scenerií za okny vás zbaví stresu už během prvních pár minut pobytu. To je asi jediná nevýhoda Vejminku – nebude se vám z něj chtít možná vůbec vyjít ven.  

Zůstat celý den na pokoji vám ale asi v srdci Jizerských hor svědomí nedovolí. Vyrazit můžete na podzimní procházku podél vodních nádrží Bedřichov nebo Josefův důl, vystoupat k rozhledně Slovanka či navštívit bývalou sklářskou osadu Kristiánov. Další tipy na výlet najdete na webu Prezidentské chaty nebo si nechte poradit personálem během pobytu. 

A co vás na Prezidentské kromě komfortu ještě čeká? Už tradičně je to skvělá kuchyně, personál vyhlášený svou vstřícností i během největšího náporu hostů a bezmála stoletá historie, o kterou tu budete zakopávat na každém kroku.

Když je řeč o tradici a historii. S chatou jsou neodmyslitelně spjatí její provozovatelé, manželé Šmausovi, kteří se o její chod starají od roku 1991. Po prodeji Prezidentské soukromému majiteli se museli na určitou dobu odstěhovat a propustit veškerý personál. Díky podnikateli a filantropovi Daliboru Dědkovi (51. nejbohatší Čech dle aktuálního žebříčku Forbes Česko), který chatu od nového majitele odkoupil a později i kompletně zrekonstruoval, se mohli původní provozovatelé vrátit a pokračovat v péči o zdejšího genia loci. 

Aby toho nebylo málo, tento podzim se bude na Prezidentské chatě slavit přesně třicet let od otevření budovy pro veřejnost a v rámci oslav se chystá i – zatím tajné ­ – překvapení pro hosty. 

Takže, pokud vás letos na podzim čeká pár volných dnů a nevíte, kde je strávit, vyrazte na Prezidentskou na tradiční kuchyni nebo procházky přírodou. 

A na závěr jeden tip – pokud to na Prezidentskou nestihnete na podzim, zkuste ulovit silvestrovský termín, který je letos výjimečně k dispozici!