Od pondělí dochází k dalšímu rozvolnění opatření souvisejících s nemocí covid-19. Opět se otevřou mimo jiné vnitřní prostory restaurací, ale i ubytovacích zařízení. O zkušenostech z posledních dvou měsíců v době paralýzy byznysu, o státní pomoci, ale také o možnostech vytvoření „vaty“ pro ubytovací zařízení s retaurací se rozepsal majitel sítě hotelů Amenity Resorts Michal Šnobr.

Letošní zimu a jaro si člověk podnikající v maloobchodu a cestovním ruchu bude pamatovat dlouho. Pro mne to byly dva zásahy jedním koronavirem. JRC Czech, maloobchodní prodejce videoher a s tím souvisejícího hardwaru s téměř 50 kamennými obchody ve velkých OC v Česku a na Slovensku.

Vedle toho Amenity Resorts, provozující tři hotelové resorty s mnoha dalšími aktivitami včetně gastroprovozů a čtvrtý, který se rekonstruuje. Lipno nad Vltavou, Špindlerův Mlýn, Nová Bystřice – Česká Kanada a Deštné v Orlických horách. Dohromady za obě společnosti přes 200 zaměstnanců.

Amenity Resort Špindlerův Mlýn

Začátek si pamatuji přesně. Ve čtvrtek 12. března jsem se byl podívat ve skiareálu Deštné. Počasí bylo bídné, sníh už většinou jen na sjezdovkách, ale stále se jezdilo. V neděli se areál oficiálně zavíral a právě tímto víkendem to vše vypuklo. Hned bylo jasné, že je to průšvih. Na druhou stranu, v ten okamžik jsem stále věřil, že se pojedu podívat na úvodní zápas Česka se Švédskem na mistrovství světa v hokeji do Švýcarska. A to jsem se šeredně spletl.

Oba příběhy měly jedno společné. Veškeré provozy se zavřely a obě společnosti zůstaly přes noc fakticky bez příjmů. Prodej videoher se sice částečně posunul na e-shop, kde nastaly „Vánoce“, ale v kontextu celku to samozřejmě nebylo dostačující.

Resorty Amenity zely hned prázdnotou a téměř okamžitě začaly klientům vracet zálohy na budoucí pobyty. Důsledky byly totožné a okamžitě vyvstaly otázky: Jak to přežít? Jak budeme platit nájmy a mzdy zaměstnancům? Jak uhradíme obchodní závazky? Jaké máme rezervy?

Lámání chleba čekejme na konci letních prázdnin.

Jaké má mít rezervy podnikatel, který výdělky ze 100 procent reinvestuje do dalšího rozvoje? A nejen to. Investuje do rozvoje i svůj další volný kapitál. Pro Amenity se tak stal výhodou konec vždy důležité zimní sezony, pro JRC Czech nedávný konec vánoční sezony. To asi pomohlo s likviditou mnohým.

Zjednodušeně řečeno, na začátek bylo z čeho brát, ale současně začalo nekonečné a mnohdy nervózní čekání na pomoc od státu. Zvláště když jako jedno z prvních opatření na pomoc ekonomice vyhlásilo ministerstvo financí zrušení „Účtenkovky“.

Na druhou stranu si člověk hned na začátku uvědomil, že se bude muset postarat sám o sebe a nespoléhat na stát. Pro mne se stala oporou diverzifikovaná kapitálová síla veškerých mých aktivit a zcela minimální zadlužení.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Nikdo netušil, jak dlouho „uzemnění“ ekonomické aktivity může trvat. Na začátku jsem čekal od státu hlavně rychlou pomoc s likviditou, která následně otevře možnosti k promyšlené a strukturované pomoci jednotlivým sektorům ekonomiky. Ničeho z toho jsme se ale nedočkali. Hned na konci března tak přišlo první rozhodování. Propouštět, nebo ne?

Dnes mohu konstatovat, že jsme zatím obstáli. Nepropouštěli jsme. Nakonec nejvíce pomohl Antivirus – podpora mezd ze strany ministerstva práce a sociálních věcí –, i když na první příspěvek na mzdy jsme v případě Amenity čekali měsíc od žádosti a mezitím jsme vyplatili v květnu další plné mzdy za duben.

Pomohl finančním úřadem schválený odklad platby DPH za březen na konec roku. Co naprosto selhalo, byly COVID úvěry. Dodnes nerozumím tomu, jak mohl úvěr za tak potupných podmínek někdo podepsat. Nebo byly různé podmínky?

Celé mi to přišlo jako nikoli cílená a rychlá pomoc s likviditou, ale skutečné vydírání oslabených subjektů ze strany státu. Ze strany vlády a příslušného ministerstva úplné selhání v nastavení základních parametrů pomoci dnes potvrzuje nový a mnohem nadějnější COVID III, když na jeho předchůdce COVID I, COVID II, ale i COVID Praha se má raději zapomenout.  

Amenity Resort Špindlerův Mlýn

Tak či onak, nyní už je jasné, že máme za sebou koronavirové prázdniny, ale hlavní dějství hry o záchranu teprve začíná. Až nyní, po otevření prodejen v obchodních centrech, hotelů, gastroprovozů a resortů, se ukáže, jaká je naděje. Lámání chleba čekejme na konci letních prázdnin. Stále věřím, že se politici ve vládě vzpamatují a pochopí, že tenhle průšvih není ani o 100, ani o 200, ani o 300 miliardách korun deficitu rozpočtu.

Má-li se ekonomika zvednout a nemotat se v kruhu krize, je nutné na druhou stranu houpačky naložit tolik závaží, kolik je potřeba, bez ohledu na konkrétní číslo. Musí to být maximálně efektivní, rychlé a průzračně jasné. To je přesně to, co zatím dost vázlo.