To jsou oni. Obyčejní hrdinové. Jsou okolo nás a jsou taky všude kolem vás. Chceme ukázat, že mezi námi je řada #koronahrdinů ze sousedství, lidí, kteří v těžké situaci pomáhají nejenom svým bližním, ale taky zdravotníkům v první linii, nemohoucím, potřebným. A my jsme dali dohromady tenhle malý vzorek, abychom řekli: Děkujeme!
Sice nebudeme zpívat z okna, ale udělali jsme aspoň tuhle malou galerii, jako virtuální potlesk všem těm příběhům obyčejného hrdinství a dobra kolem nás.
A teď chceme poslat štafetu dál. Kdo jsou ti vaši #koronahrdinové?
Pošlete nám je, napište nám o nich, dejte je na Instagram, Facebook, Twitter. Tagněte je a taky @forbescesko a podělte se o dobro kolem vás! #koronahrdinove #koronaheroes
„Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě,“ píše na své facebookové zdi Pavla Kovaříková, lékařka z Nemocnice na Bulovce. „Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme, do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom – je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu.“
Lukáš Huňka a jeho Sousedskapomoc.cz. Platformu, která pomáhá doručovat potraviny a léky, vymyslel a naprogramoval přes noc. Dnes už má tým lidí, který mu pomáhá organizovat tisíce dobrovolníků po celé republice.
Nguyen Van Phu z Pardubic přivezl zdravotníkům do nemocnice zásoby vody, džusů a ovoce. Pan Nguyen je známá firma, loni přinesl na policii obálku se 17 tisíci, kterou u něho někdo ve večerce nechal, i s kamerovým záznamem. Nálezné nechtěl, když mu za to pivovar věnoval roční zásobu piva, prodal ho a výtěžek věnoval Středisku rané péče v Pardubicích, které pomáhá dětem se zdravotním postižením.
Jana Březinová, o které její syn David píše: Moje máma. 64 let. Po rakovině plic. Sakra ohrožená. V důchodu. Celoživotní zdravotní sestra. Je to asi diagnóza. Stále ještě pracuje v nemocnici. Prosil jsem ji, aby teď do práce nechodila. Souhlasila. Pak ji kolegové poprosili, jestli by nemohla vzít víc služeb. Měla původně jet za ségrou a její rodinou. Samozřejmě souhlasila se službami. Protože taková ona je. Moje máma. Jo a bude nasraná, že říkám máma, a ne maminka.
David Miklas, Martin Hřeben, Robin Fišer a Pavel Koníř vymysleli prototyp ochranné masky pro lékaře, kterou vyrobili z potápěčských celoobličejových masek z Decathlonu a filtrů od Sigmy Lutín. Víc si můžete přečíst tady.
Za dva týdny mu bude 90 let a jako senior, který navíc prodělal rakovinu, teď patří do té nejohroženější skupiny obyvatel. Sám přesto každý den šije roušky pro ostatní. Vyrábí je podle vlastního návrhu ze tří vrstev plátna, vkládá do nich jednorázový filtr a všívá tenký tenký drátek, aby se daly tvarovat kolem nosu. Představuje jednoho z mnoha obětavých dobrovolníků, kteří po celém Česku šijí roušky pro ty, kdo je nemají.
Jan Lukačevič, Veronika Hájková, Lada Brůnová a David Procházka – a jejich Energiilekarum.cz. Sbírka na svačinové balíčky pro lékaře a sestry v první linii boje s pandemií, kteří v nemocnicích nemají čas na odpočinek ani jídlo. Tým Energie lékařům pracoval na dálku online a poprvé se spolu potkali až po několika dnech, když už měla sbírka na účtu přes milion korun. Celkem za 40 hodin vybrali přes dva miliony a sehnali tak prostředky na 16 tisíc energetických balíčků pro lékaře.
Na webu Pomuzeme.si probíhá koordinace dobrovolníků a organizací, kteří chtějí pomoci těm, pro něž není bezpečné vycházet ven. Zapojilo se 1300 dobrovolníků a tři organizace, nápad je z hlavy Tomáše Landovského a karlínského softwarového studia Applifting.
Solidarita viatnamské komunity je v posledních dnech obrovská. Svaz Vietnamců v Ústeckém kraji zapojil své krajany a společně se skládají na plicní ventilátor pro ústeckou Masarykovu nemocnici. Ve sbírce dosud vybrali přes 300 tisíc korun.
Lidé z týmu kolem Česko Digital se spojili se startupem Mapotic a dali dohromady užitečnou mapu Dámeroušky.cz, která slouží jako rozcestník pro lidi, kteří roušky hledají, i ty, kteří je nabízejí. Najdete tam taky kontakty na dárce látek a materiálu nebo třeba opraváře šicích strojů, kteří jsou ochotní rychle pomoci. S nápadem přišla trojice Jan Tlapák, Martin Hassman a Annamaria Sedláková, ke kterým se přidal celý tým dobrovolníků včetně týmu Mapotic, který projektu zdarma nabídl svou technologii i podporu.
Do boje s koronavirem se pustil i 3D král Josef Průša. Vymyslel prototyp tištěného ochranného štítu pro lékaře a zdravotnický personál, veškeré podklady pak dal volně k dispozici, aby mohli štíty pro nemocnice tisknout i ostatní. A ochranné pomůcky podle jeho designu už vyrábějí desítky firem v Česku.
Od poloviny března spustila Česká televize program UčíTelka pro žáky prvního stupně základky. Děkujeme za všechny rodiče, kterým to zachránilo aspoň zlomek nervů.
Tým Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT. Vyvinuli respirátor z 3D tiskárny, který má nejvyšší stupeň ochrany proti virům, získal v pondělí certifikaci a od příštího týdne ho můžou české firmy tisknout pro nemocnice. Nanofiltry dodá lutínská firma Sigma a kapacita může být až 10 tisíc respirátorů denně.
Vrchní psycholožka české armády dala dohromady tým tří lidí a psychologickou linku pomoci, na kterou může kdokoliv zdarma zavolat a poradit se o svých strastech a úzkostech. Volat můžete i v noci.
Zachraň pivo. Platforma, za níž stojí pivovar Kytín, pomáhá ostatním malým pivovarům spotřebovat jejich zásoby piva, aby se nezkazily. Stačí si vybrat a koupit, peníze poputují přímo výrobci, kterého podpoří v těžkých časech, kdy pivo není možné konzumovat v hospodách či barech.
V nouzovém stavu je důležité, aby se aktuální informace dostávaly úplně ke všem. Tlumočníci do znakového jazyka na České televizi zajišťují, aby se všechny podstatné informace dostaly i k neslyšícím. Denně se statečně perou se záplavou tiskovek a brífinků.
Další bod pro ČVUT a zlaté české ručičky. Karel Roubík řídí tým 30 lidí z firem a univerzit, kteří dali dohromady prototyp levného a funkčního plicního ventilátoru CoroVent. Nemocnice by jich během měsíce mohly dostat až 500. Týmu sestavenému kvůli aktuální krizi Roubík, jinak profesor na katedře biomedicínské techniky na ČVUT, šéfuje ze své chalupy v Krkonoších, kde je v karanténě.
Aneta Adamčíková, majitelka Biorythme, poslala lékařům v první linii balíčky své přírodní kosmetiky za 20 tisíc korun. „Jednorázové roušky nemáme, stroj ani látky taky ne, dezinfekci sice vyrobit umíme, ale ingredience nejsou. A tak jsme se rozhodli dělat aspoň to, co umíme, a věnovat doktorům trochu toho našeho voňavého pozitivna jako poděkování.“
Firma Karavany Česko prodávající a pronajímající obytná auta a přívěsy nabídla své vozy zdravotníkům, aby nemuseli složitě dojíždět domů. Později se k ní přidaly další prodejny a půjčovny karavanů napříč republikou.
Když začalo jít do tuhého, tak kluci z Mixitu poslali horu svého müsli zboží do nemocnic a spustili sbírku pro lékaře, kde stejnou částku, jakou přispějí lidé, daruje Mixit lékařům ve svých produktech. Vybrali už 106 tisíc od spuštění před pěti dny, plus k tomu Mixit ještě sám poslal 4000 mixitek a 1000 oříškových a ovocných mixů, což je asi 250 tisíc v produktech.
Děkujeme All-inclusive. Za touto iniciativou stojí hoteliér Lukáš Pytloun, kterého s tímto nápadem oslovil kreativec Jiří Kirchner. Projekt chce zdravotníkům, kteří jsou v první linii, dopřát po bitvě s epidemií pořádný odpočinek. Ve svých hotelích jim nabízí pobyt včetně wellnessu, restaurací či sportování.
Studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy pomáhají vytíženým zdravotníkům ve Fakultní nemocnici v Motole s hlídáním dětí. Aktuálně rozjíždí ještě pomoc personálu v dětských domovech.
Na mnoha místech se zapojují i skauti a skautky. Roznáší informační letáky, nakupují seniorům nebo tisknou na 3D tiskárnách štíty pro zdravotníky.
Krása pomoci. Tato nadace ještě zintenzivnila péči o seniorské klienty. Koordinátoři péče jim rozváželi roušky, potraviny, léky i drobné dárky. Pomáhali také s vyřizováním schůzek či zajišťováním obědů a šířili osvětu například o správné výživě seniorů nebo psychohygieně.