Eva a Pavel Urbanovi

info Foto Michael Tomeš
Foto Michael Tomeš

Psalo se léto roku 2011, když dvaatřicetiletá Eva Urbanová přistála s batohem na zádech v „zemi okouzlení“, jak se přezdívá Novému Mexiku. Měla před sebou šestitýdenní pobyt v metropoli Santa Fe, ale hlavně úkol vymyslet, čím se začne živit.

Objevovat krásy Nového Mexika odletěla se svým manželem Pavlem Urbanem. Pár se na měsíc a půl zabydlel v domě americké rodiny, které na oplátku propůjčil byt v Praze.

Evu k výměnnému pobytu inspirovala romantická komedie Prázdniny z roku 2006, kdy si spolu dvě ženy na vánoční svátky vymění své domy i životy, aby vystoupily ze stereotypu a zapomněly na vztahové trable. Eva však místo vztahů měla na cestách plnou hlavu práce.

Vystudovaná právnička po deseti letech opustila advokátní praxi, výpověď podala v závěru roku 2010. „Koketovala jsem s tím dlouho. Nakonec jsem se rozhodla impulzivně ze dne na den před Vánocemi. Myslím, že pro mé tehdejší kolegy to byl trochu šok.“

„V práci jsem pak ještě asi půl roku zůstala, abych dokončila rozběhlé projekty, zpátečku už jsem ale nevzala,“ vzpomíná Eva, zatímco si nad šálkem čaje a usazení v designových mechově zelených křeslech povídáme v obchodě Nila v pražském Karlíně. V jejím obchodě.

Od krátkého sabatiklu v Santa Fe před více než dvanácti lety se totiž udála spousta věcí. Eva a Pavel vybudovali značku s udržitelnou módou a doplňky Nila, která se postupně rozrostla ve tři kamenné prodejny fungující jako takzvané concept story, e-shop a tým o několika desítkách pracovníků.

Původně Urbanovi dováželi řemeslné zboží například z Afriky či Latinské Ameriky. K prvním produktům patřily vázy z Peru nebo šperky z Kolumbie. Později ale začali odebírat produkty hlavně ze zemí Evropské unie a v průběhu let se proměnil také sortiment Nily, dnes hraje prim oblečení, boty a doplňky.

Nápad na založení značky, která bude klást důraz na ekologii a fair trade, se zrodil právě v Novém Mexiku. Tam si Eva vyhlédla i první produkt, který by mohla prodávat – šlo o ručně pletené koše. Do byznysu od začátku mluvil i její manžel.

Advokátní kancelář opustil dřív než Eva, do roku 2018 se ale na volné noze věnoval ekonomickému poradenství. Pak naplno naskočil do Nily. Také Eva si nejprve k Nile přivydělávala menšími zakázkami v právu.

Peníze navíc se hodily, do rozjezdu značky manželé nasypali z vlastní kapsy postupně kolem pěti milionů korun a prvních deset let si nevypláceli z podnikání žádné odměny. Loni Nila dosáhla na obrat devadesát milionů korun, v zisku ale kvůli větší investici do centrálního skladu a logistiky zřejmě neskončí.

Forbes Digital Premium