O elektromobilech Tesla nebo autonomních dodávkách Waymo jste už asi slyšeli. Startup Monarch Tractor však velmi podobné technologie využívá v oblasti, kde jsme na to doposud nebyli úplně zvyklí. Jeho elektrické autonomní traktory podle něj mohou od základu proměnit zemědělství a udělat ho bezpečnějším a udržitelnějším.

A zdá se, že si to myslí i investoři. Společnost se sídlem v Silicon Valley totiž právě vybrala 20 milionů dolarů a začíná se připravovat na zahájení dodávek.

Potravinářský ekosystém je připraven na změnu.

Monarch, který se v tichosti zrodil koncem roku 2020, říká, že mu peníze z úvodní série traktorů pomohou expandovat na mezinárodní trhy za hranicemi USA. Dodávky prvních strojů, jejichž cena začíná na 50 tisících amerických dolarů, začnou už koncem letošního roku.

Do prvního kola Serie A investovala například japonská firma na výrobu autodílů Musashi Seimitsu Industry, evropský výrobce zemědělských a užitkových vozidel CNH Industrial, indický VST Tillers Tractors, společnost At One Ventures se sídlem v Silicon Valley nebo soukromá kapitálová skupina MUUS.

Money & Money & Money
Vydání Forbesu Money & Money & Money

„Potravinářský ekosystém je připraven na změnu a farmáři vyžadují udržitelné nástroje, které zvýší efektivitu a ziskovost zemědělských podniků,“ říká Praveen Penmetsa, generální ředitel a spoluzakladatel Monarch Tractor. „Proto po našich traktorech vidíme neuvěřitelnou a stále vzrůstající poptávku.“

Monarch spolu s dalšími průmyslovými giganty, jako je například John Deere, vidí velké příležitosti zejména v oblasti efektivity zemědělství. Skrze počítačové řízení, software a pokročilé senzory chtějí nabídnout další možnosti i farmářům v oblastech, kde je nedostatek pracovních sil.

A mají třeba oproti Tesle jednu velkou výhodu hned do začátku. Na rozdíl od samořízených automobilů provozovaných na veřejných silnicích nepotřebují v USA nízkorychlostní autonomní zemědělské stroje federální ani státní povolení pro provoz mimo silnice a na soukromých pozemcích.

Monarch v souvislosti se svými traktory používá spojení „řidič je dobrovolný“, protože mohou být ovládány nejen počítačem, ale lze je provozovat i jako běžné stroje řízené člověkem. V autonomním režimu buď traktor provádí naprogramované úkoly, nebo může operátor použít interaktivní režimy pro následování dalších pracovníků na poli.

Traktory jsou konstruovány s ochranou proti převrácení a kolizím a mají 360stupňové počítačové vidění. Navíc stroj umí denně shromáždit a analyzovat více než 240 GB informací o plodinách. Podle těchto dat lze například upravit druh nářadí, které stroj používá, zejména jsou ale informace využívány k dlouhodobým odhadům výnosu, rozpoznávání fází růstu rostlin a pomáhají také s analýzou zdraví plodin.

V případě nouze je navíc možné bateriový systém vozidla uprostřed pole použít jako zdroj energie pro další stroje a nástroje.

Zakladatelé společnosti Monarch Tractor. Zleva prezident Mark Schwager, vedoucí zemědělského podniku Carlo Mondavi, generální ředitel Praveen Penmetsa a technický ředitel Zachary Omohundro

Penmetsa, který zastává ve společnosti Monarch pozici hlavního zemědělského ředitele, je také generálním ředitelem společnosti Motivo. Monarch spoluzaložil s Carlem Mondavim, členem čtvrté generace vinařské rodiny Mondavi a vlastníkem vinařství Raen.

Dalšími spoluzakladateli Monarchu jsou také bývalý inženýr Tesly a nynější prezident společnosti Monarch Mark Schwager a Zachary Omohundro, který je technickým ředitelem Monarchu a zároveň se jako vědec angažuje i ve společnosti Motivo.

„Monarch je průkopnická technologie, která spojuje elektrifikaci, autonomní řízení i management dat,“ říká Scott Wine, výkonný ředitel CNH Industrial. „To jsou tři klíčové pilíře podporující udržitelnost, produktivitu a ziskovost jak pro CNH Industrial, tak pro naše zákazníky v zemědělství.“