Jen osm měsíců poté, co vyhrál cenu Golden Boy (nejlepší hráč do 21 let podle italského deníku Tuttosport), se anglický fotbalista Raheem Sterling přestěhoval z Liverpoolu do Manchester City za cenu, která by i s prémiemi mohla dosahovat 76 milionů dolarů, tedy zhruba 1,9 miliardy korun.

Dokonce i na poměry dnešní fotbalové ekonomiky je to na dvacetiletého hráče, který ještě v nejvyšší soutěži neodehrál ani 100 zápasů, obrovská suma. Radost z ní určitě mají v druholigovém anglickém klubu Queen’s Park Rangers, odkud Sterling do Liverpoolu před pěti lety přišel. Jeho bývalý klub teď získá deset procent z obří částky vyplacené Manchesterem City.

sterling2

Raheem Sterling

Sterlingův přestup byl tečkou za velkou bitvou mezi managementem Liverpoolu a hráčem a jeho agentem. Vedení klubu se soustředilo na to, aby mladý anglický reprezentant dodržel svou smlouvu; hráč s agentem si ale usmysleli, že chtějí přestup, který byl podle nich spíše o ambici než o velkých penězích.

Jenže pravdou je, že od doby, co se fotbal hraje na profesionální úrovni, jsou „ambice“ a „velké peníze“ synonymy.

Za své peníze získává Manchester hráče, který má nesmírný potenciál, ale zároveň má ještě daleko do hotové hvězdy.
Při pohledu na předchozí držitele ceny Golden Boy je jasné, jak moc se od Sterlinga očekává. Zároveň tento pohled ale ukazuje, že „mít potenciál“ je často to největší, co daný fotbalista ve své kariéře dokáže.

Asi by se nenašlo mnoho lidí, kteří by nesouhlasili s tím, že Wayne Rooney (2004), Lionel Messi (2005) a Sergio Aguero (2007) dospěli ve výjimečné talenty a svou hodnotu opakovaně prokázali.

Jenže na každého takového Rooneyho či Messiho připadá jeden Anderson, Pato nebo Balotelli.

Rok Vítěz Golden Boy
2003 Rafael van der Vaart
2004 Wayne Rooney
2005 Lionel Messi
2006 Cesc Fábregas
2007 Sergio Aguero
2008 Anderson
2009 Alexandre Pato
2010 Mario Balotelli
2011 Mario Götze
2012 Isco
2013 Paul Pogba
2014 Raheem Sterling

Vítěz z roku 2008, Brazilec Anderson, přestoupil z Porta do Manchesteru United za 30 milionů dolarů. V průběhu dalších víc jak sedmi sezon se ale Anderson za United objevil v pouhých 105 zápasech a vstřelil jen pět gólů.

Anderson tak v lednu 2015 přestoupil do brazilského klubu Internacional. Šlo o přestup zadarmo.

Brazilce jménem Alexandre Pato si v jeho sedmnácti vzal s velkou slávou pod křídla AC Milán. Pato dával skoro každý druhý zápas gól, což posílilo přesvědčení, že je na cestě stát se světovou špičkou a že jeho kariéru nemine účast na mistrovství světa v roce 2014, které se konalo v jeho zemi.

Jenže o tři roky dříve si svou daň začala vybírat zranění. Přestože Pato nastoupil za Brazílii v roce 2012 na olympiádě v Londýně, na domácím šampionátu už mezi vyvolenými nefiguroval. Pato nyní hraje za brazilské Sao Paulo, které si jej vypůjčilo od SC Corinthians.

Vítěze Golden Boy 2010 Maria Balloteliho není třeba fotbalovým fanouškům představovat. Zvládnout tohle fotbalové enfant terrible bylo dokonce i nad síly Josého Mourinha, když ještě vedl Inter.

Balotelli poté přešel do Manchesteru City, kde se znovu setkal se svým bývalým trenérem Robertem Mancinim. Tento vztah ale oběma nakonec zhořkl. Balotelli se vrátil do Itálie, kde podepsal smlouvu s AC Milán, ale už po 18 měsících se z něj stala persona non grata, takže se přestěhoval do Liverpoolu.

Liverpool zaplatil za Balotelliho nějakých 27 milionů dolarů, což by byl za normálních okolností za tak talentovaného hráče pakatel. Mnozí tento obchod považovali za samozřejmost, nad kterou není třeba přemýšlet; brzy se ale ukázalo, že trochu přemýšlet se nejspíš mělo.

O rok později je Liverpool v koncích a chce se Balotelliho zbavit, jenže hráčova reputace odrazuje všechny krom pomatenců a zoufalců.

V roce 2012 se Stephan El Shaarawy z AC Milán dostal do finálové trojky soutěže Golden Boy. I když cenu si nakonec odnesl Isco, herní styl mladého Itala s egyptskými předky upoutal pozornost a celý rok 2013 bylo jeho jméno neustále spojováno s lukrativním přestupem.

Nakonec byl ovšem El Shaarawy (poté, co se zotavil z opakovaných zranění) zapůjčen Monaku s možností trvalého přestupu. Tou dobou už ale El Shaarawyho osud nikoho moc nezajímal.

Otázkou zůstává, zda se z výše uvedených případů velké fotbalové kluby poučily, nebo jsou stále ochotny zaplatit víc za nejistý potenciál než za ověřený výkon. Za pět let se možná bude mluvit o Sterlingově přestupu jako o velkém obchodu. Možná se ale stane jen nevýznamnou součástí fotbalového světa jako El Shaarawy.

Zrovna jako El Shaarawy totiž může spousta jiných hráčů zjistit, že skvělou budoucnost už mají za sebou.

Autor: Bobby McMahon