Udržet ekonomiku v chodu je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely z hnutí STAN v zájmu každého. Stát nebude podle něj při nedostatku plynu preferovat průmysl před domácnostmi, v určité fázi je ale možné, že bude potřeba i jejich solidarita a částečné omezení. Ministr upozornil na to, že lidé jsou zaměstnanci firem a zároveň jejich produkci využívají.

Česká republika se podle Síkely může dostat do situace, kdy na trhu v Evropě nebude žádný plyn, a to bez ohledu na cenu. „V takovém případě samozřejmě bude nutné přejít k jakémusi restriktivnímu režimu,“ uvedl.

V případě, že by ČR například měla o pomoc s dodávkami plynu požádat okolní státy, je podle Síkely namístě, aby se solidárně zapojili i takzvaní chránění zákazníci, tedy například domácnosti.

I když domácnosti spadají mezi takzvané chráněné zákazníky, podle Síkely to neznamená, že se jich nedotkne určitý diskomfort. Aby stát zachoval nejnutnější chod průmyslu, bude možná potřebovat solidaritu, pochopení a výpomoc ze strany domácností, uvedl.

Připomněl, že lidé by si měli uvědomit, že jsou zaměstnanci daných firem a zároveň využívají některou z jejich produkce. Vyvrátil ale tvrzení, že by stát preferoval průmysl před domácnostmi.

Na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií připravuje vláda například zavedení takzvaného úsporného tarifu. Domácnosti letos podporu dostanou prostřednictvím své smlouvy na elektřinu. Letos dá vláda na pomoc deset miliard korun, dalších 30 miliard rozdělí příští rok.

Vláda se schválením čeká, až uplyne lhůta pro meziresortní připomínkování. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu novinářům řekl, že je vláda připravena návrh schválit v příštím, nebo následujícím týdnu.