Počty nakažených koronavirem rostou, křivka začíná vykreslovat nástup druhé vlny pandemie a množí se otázky, zda je na ni Česko tentokrát připraveno. Jedna dobrá zpráva z Třebíče: kdyby došlo na nejhorší, plicních ventilátorů CoroVent by mělo být dost.
„Z jednotek kusů, případně desítek kusů denně bychom mohli začít vyrábět až stovky kusů týdně. Všechny výrobní procesy jsou nastaveny a tým je připraven na možný exponenciální nárůst výroby,“ říká Jiří Denner, majitel a ředitel strojírenského holdingu MICo (na hlavním snímku vpravo).
V současné době je vyrobených zhruba 380 kusů. Na 182 z tohoto počtu se složili lidé ve veřejné sbírce Donio společně s dalšími dárci a sponzory. „Tyto přístroje jsou připraveny k použití a jsou plně k dispozici v případě potřeby,“ dodává Denner a zároveň připomíná, že CoroVent zatím není oficiální certifikovaný zdravotnický výrobek, a jeho použití je tak v současné chvíli možné výhradně při mimořádných situacích.
CoroVent je zařízení, které supluje funkci plic a u těžce zasažených covidových pacientů se používá jako možnost poslední záchrany. Momentálně se uchází o oficiální certifikaci, tento proces ovšem zabere několik měsíců. „Věřím, že budeme úspěšní. Prokázalo se, že se jedná o natolik kvalitní ventilátor, že si zaslouží standardní certifikaci,“ podotýká Denner.
Podle jeho slov se konkrétní dodání ventilátorů do českých nemocnic v tuto chvíli neřeší. „Spíše se s nimi domlouváme na testování výrobku. Přístroje jsou vyrobené a plně k dispozici pro naše nemocnice a v případě urgentní situace jim budou okamžitě poskytnuty,“ říká Denner, který loni převzal vedení třebíčského holdingu MICo, do něhož patří několik strojních společností, po svém otci.
Letos na jaře se skupina, jejíž celkový obrat je kolem miliardy korun, v žebříčku největších českých rodinných firem umístila na 75. příčce.
Plicní ventilátor, který MICo vyrábí, byl jedním ze zásadních počinů skupiny Covid19cz, která se na jaře dala dohromady z řad špiček české technologické scény a velkého počtu dobrovolníků. Ti v rekordně krátkém čase vymysleli a vyprodukovali například koronavirovou linku 1212, systém chytré karantény či aplikaci eRouška.
CoroVent vznikl ve spolupráci s ČVUT (profesor Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství se plicním ventilátorům věnuje posledních 25 let) během pouhých tří týdnů. Dělaly na něm desítky lidí po celé republice, kteří se fyzicky nikdy nepotkali.
Na výrobu přispěly přes darovací platformu Donio tisíce lidí. Poté, co se zveřejnila výzva, že je potřeba 10 milionů korun na výrobu prvních 100 kusů (běžná cena je přitom zhruba pětkrát vyšší), se na cílovou částku lidé složili za neuvěřitelných 14 hodin. Po 24 hodinách a na vybraných 15 milionech organizátoři sbírku zastavili. Projektu, který velkými částkami podpořily i Avast, Alza, PPF či Coca-Cola, si totiž všiml stát, který jej nakonec strategicky zastřešil a poskytl peníze na další výrobu.
Ta se v třebíčském závodě MICo rozjela v dubnu. Nutnost připravit se na nejhorší byla palčivě cítit: Česko v té době mělo jen 20 ventilátorů na 100 tisíc obyvatel a premiér Babiš označoval navýšení tohoto počtu za absolutní prioritu.
A nejde jen o Česko. MICo registruje poptávku z celého světa, a to v rozmezí od desítek až po tisíce kusů. „Pro nás jsou ale důležité závazné objednávky, tedy takové, kdy klient pošle dopředu část peněz a podepíše s námi smlouvu. Aktuálně jsme v jednání s několika klienty a část zakázek je opravdu na spadnutí,“ dodává Denner.