Česko je, co se týče pravidel odívání, dost benevolentní, ale vědět, jak se správně obléknout, je krokem k úspěchu. Formální události nesmíte v žádném případě podcenit. Ideální je frak nebo smoking šitý na míru. A pamatujete, že nepadnoucí oblek je stále špatný oblek.

U mužů se hledí spíše na kvalitu materiálu než na značku. Nechte si ušít několik košilí na míru, které dneska vyjdou cenově nastejno jako ty kupované z obchodu. Investujte do blejzru (mezistupeň mezi sportovním sakem a oblekovým), do světlých a barevných sak pro běžné nošení do práce a pro semi formální události.

Nesmí vám chybět alespoň jedno klasické černé nebo tmavě modré sako k obleku na večerní akce. Pro ležérnější styl zvolte kalhoty chinos a mokasíny. Pořiďte si taky kvalitní boty a základ máte hotový.

Čtěte také: Kraťasy k saku? Víme, co nenosit do práce, až vám bude horko

Jako doplněk volte zajímavé hodinky, decentní ozdoby do klopu nebo manžetové knoflíky. Doporučuji jednobarevné motýlky, kravaty můžete mít i se vzory. Přes den a na léto noste světlejší barvy (ne nutně šedou). Po šesté hodině večerní jsou tmavé obleky na místě.

Ženy to mají s dress codem mnohem jednodušší. Na slavnostní události mohou přijít v dlouhých šatech rozmanitých vzorů i barev. Na méně formální akce jsou nejvhodnější „malé černé“ nebo „koktejlky“. Ať už jde o business casual, smart casual nebo semi formal – u žen víceméně stačí, když budou vypadat elegantně a mají dobře padnoucí šaty nebo kostýmek.

Inspirovat se můžete v našem přehledu

Black tie

Označení barvy je doslovné. Na tyto slavnostní události potřebujete klasický černý smoking, černý oblek by byl neadekvátní. Ženy by měly zase zvolit černou večerní toaletu, ale možná je i vínová, fialová či tmavě modrá. Jde-li o komornější událost, můžete sáhnout po „koktejlkách“.

collage11

Semi formal

Při těchto oslavách (většinou se jedná o svatby) si dávejte pozor na dobu, kdy se událost koná. Je-li začátek odpoledne, do šesté hodiny večerní, dámy volí elegantní kostýmek a pánové oblek (nemusí být tmavý). Po šesté hodině si oblečte koktejlové šaty (dámy) a tmavý oblek (páni).

semiformal1

Dressy casual

Znamená nedbalá elegance, ale pozor – určitě sem nepatří džíny. Měli byste vypadat elegantně, ale zase byste to neměli s formálností nějak přehánět. Muži volí dobře padnoucí košile, blejzr místo klasického saka, plátěné kalhoty chinos, mokasíny a kvalitní jednobarevné triko. Ženy zase kostýmek, šaty, lesklé halenky či krajkový top.

smartcasual1

Business casual

Ať už v tom chodíte do práce každý den, nebo jen na obchodní schůzky, dejte si záležet. Můžete nosit uvolněnější semi formal outfit nebo elegantnější casual. Sportovní saka, polo trika a košile jsou v naprostém pořádku. Klidně si rozepněte sako a kravatu nechte doma.

business1

Streetwear

Můžete nosit to, v čem se cítíte dobře. Pamatujte ale, že „cítit se dobře“ neznamená vypadat dobře. Pokud nosíte džíny, volte klasické tmavě modré, nejlépe bez děr a zdobení. Vyvarujte se potisku, překombinovaným vzorům a barvám.

streetwear1

Rada na závěr:

Nemusíte striktně ladit se svojí partnerkou – působí to příliš násilným dojmem. Stačí drobný detail jako je kravata nebo kapesník v barvě šatů partnerky. Ale pokud chcete ladit výrazněji, sáhněte po stejné barvě košile spíše než saka.