Autorka komentáře Danuše Nerudová je ekonomkou, možnou kandidátkou na prezidentku České republiky a až do ledna letošního roku byla rektorkou Mendelovy univerzity v Brně.

Se zatajeným dechem sledujeme válečnou rétoriku prezidenta Putina a vstup ruských vojsk na svrchované území svobodného státu Ukrajiny. Bezpečnost Evropy je dnes ohrožena nejvíce od konce studené války. Naši ukrajinští přátelé několik set kilometrů od českých hranic čelí ruské agresi. Teď nesmíme mlčet. Teď nesmíme zůstat nečinní.

Fráze vyjadřující naše znepokojení nestačí. Není prostor na další ústupky a kompromisy, které druhá strana stejně považuje jen za naši slabost. 

Naše vlastní zkušenost s režimem, který ruský prezident Putin oslavuje, je bolestivá. I proto nemůžeme přihlížet tomu, když tuto zkušenost teď znovu prožívají jiné svobodné národy. Musíme jasně ukázat, že naši přátelé na Ukrajině v tom dnes nejsou sami, mají naše plné zastání a mohou se na nás spolehnout.

Ukrajina, to jsou matky, které mají každý den strach o své děti. To jsou stovky mladých mužů a žen v zákopech, kteří se nikdy nevrátí domů ke svým rodičům, partnerům a kamarádům.

Ukrajina, to je generace starších lidí, kteří jsou na východě země roky ohrožováni granáty nad jejich domovy. To je země, odkud k nám přišla spousta lidí, kteří se stali nedílnou součástí naší společnosti a našich životů a kteří dnes trnou hrůzou, zda jsou jejich blízcí v bezpečí.  

Ukrajina je generace mladých lidí, kteří po událostech na východě Ukrajiny ztratili naději v lepší budoucnost. To jsou lidé, kteří, stejně jako my, mají právo na život v demokracii a svobodě. 

Evropa nesmí být rukojmím jednoho muže, který ztratil zábrany a zřejmě i ponětí o světě kolem něho. Muže, který nedokáže svým lidem nabídnout více než sentiment nad minulostí, strach a řinčení zbraní v současnosti. 

Prezident Putin musí nést razantní následky za své činy. Spojenci by měli být odvážní a přijmout tvrdé sankce s jasným dopadem na ruské oligarchy, vládní představitele a okolí ruského prezidenta. Rusko musí nést odpovědnost za své kroky, musí čelit odpovědi, kterou skutečně pocítí. A to i když nám tyto kroky přinesou dílčí či dočasné nepohodlí. Jsou přece důležitější věci! 

Ukrajina musí dostat konkrétní pomoc a podporu. Nesmí zůstat u slov a symbolických gest. Česká republika a země střední Evropy musí být jasným advokátem kroků konkrétní pomoci Ukrajině. Už kvůli naší vlastní zkušenosti. Už kvůli tomu, že příště to můžeme být my, kdo tuto pomoc bude potřebovat.

A my se musíme z této situace poučit. Dnes vidíme lépe než jindy, jak je pro naši zemi důležité, abychom byli silným partnerem v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance. Partnerem, který si plní své závazky a to samé očekává od ostatních členů. Zemí, která bude aktivní ve společné obhajobě práv desítek milionů Ukrajinců. Dnes jsou v sázce životy a budoucnost našich přátel, zítra to mohou být životy a budoucnost naše. 

Nenechejme v tom Ukrajinu samotnou. Je čas jednat a postavit se za to správné, i když nás to bude bolet. 

Svobodná a demokratická Ukrajina totiž znamená svobodnou a demokratickou Českou republiku.