Udržet se ve fyzické a psychické pohodě při náročném pracovním zápřahu je alchymie. Její tajemství ale krůček po krůčku rozplétá mladý farmakolog Jakub Chvosta, který míchá povzbuzující elixíry přímo na míru. Bude ale chtít znát i vaši DNA.

Ten příběh začíná až fádně a mnozí z nás si jej také prožili. Neobvyklý studijní zápřah na vysoké škole během zkouškového často nutí studenty k hledání „povzbuzováků“, které uvolní cestu do hlavy ještě nějakým vědomostem.

Vrchol tohoto amatérského biohackingu ovšem často končí u vypitých hektolitrů kávy a energeťáků. Ti prozíravější se pak snaží experimentovat s potravinovými a jinými doplňky, jež mají zvýšit produktivitu mozkových závitů.

To byl případ i Jakuba Chvosta, tehdy studenta Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), který z fádního příběhu rozjel nadějný startup. „Hledal jsem, jestli na trhu neexistuje něco přírodního, například na bázi kofeinu nebo zeleného čaje, co by mě dokázalo povzbudit, ale zároveň by to nemělo negativní vliv na zdraví,“ začíná vyprávět Jakub.

Na trhu sice potravinové doplňky na podporu soustředění našel, nebyl ale spokojený s jejich kvalitou, a když se frustrace nahromadila, rozhodl se, že si je jako student znalý chemických procesů zkusí namíchat dle sebe. Právě tehdy, aniž by to zpočátku tušil, zažehl svůj byznys.

O tom, že jeho snažení padlo na úrodnou půdu, svědčí po čtyřech letech od prvního namíchání to, že dnes své potravinové doplňky pod značkou Flow Nutrition prodává a dodává takovým jménům, jako je například hokejista Michal Kempný. A tržby Jakubovi rostou rok co rok více než dvojnásobně na letos očekávaných více než 35 milionů korun.

Potravinových doplňků pro zbystření mysli nebo posílení fyzické výkonnosti existuje celá řada a pro běžného smrtelníka je těžké se v nich orientovat. Výrobci je připravují univerzální, aby pokryli co největší masu lidí. Jakub Chvosta se ale vydal individuálním směrem, na kterém postupně začal své podnikatelské snažení stavět. Až tak moc individuálním, že chce znát i vaši DNA.