Tam, kde pokulhává stát, pomáhají nejbohatší lidé Česka. Do vzdělávání investují miliony korun, aby zlepšili stav školství a dali dětem příležitost vyniknout.

Místo žehrání na stav školství raději přiložíme ruku k dílu, komentuje miliardář a majitel Jablotronu Dalibor Dědek, proč se rozhodl podpořit soukromou Svobodnou základní školu. A není sám, komu na stavu českého školství záleží.

Skrze své nadace investuje do vzdělání žáků na základních i studentů na středních školách hned několik jmen z žebříčku nejbohatších lidí Česka. Důvody jsou vesměs stejné – vychovat vzdělané a sebevědomé lidi, kteří nebudou za prací utíkat do zahraničí, ale pomohou zvedat ekonomiku české země. 

190 milionů na školu

Původně mělo stát v areálu bývalé Bižuterie v Jablonci nad Nisou technické lyceum. Založení nové střední školy ale nebylo snadné, a tak se nakonec majitel Jablotronu Dalibor Dědek rozhodl, že se zaměří na mladší školáky. Vybral si Svobodnou základní školu, která hledala prostory, aby mohla rozšířit výuku i na druhý stupeň.

A tak se rozhodl pro ni budovu školy postavit. Rekonstrukce budovy přišla na 190 milionů korun a stojí na strategickém místě. Kousek od ní je jablonecká přehrada, za sousedy pak má z jedné strany domov pro seniory, z druhé provoz Jablotronu. „Otevíráme školu, která bude žáky od samého počátku zbavovat obav ze studia předmětů, jako je matematika či fyzika,“ říká Dalibor Dědek.

21 let a 1,85 miliardy korun

Forbes Digital Premium