„Problémy jsou běžnou součástí života, tedy i podnikání,“ říká Daniel Hříbal, partner poradenské firmy Tarpan Partners. Důležité je podle něj pravidelně testovat svoje finanční zdraví a nepodcenit varovné signály. Díky nové evropské legislativě teď firmy dostanou nástroje jak pro takové testování, tak i pro včasné řešení případných potíží.

Testování finančního zdraví

Testování umožní firmám nový systém signálů včasného varování. Ten Česko zavádí v rámci požadavků evropské směrnice o preventivní restrukturalizaci. Aplikace pro vyhodnocení finančního zdraví firem je volně přístupná na webu ministerstva spravedlnosti. Podnikatelům umožní ověřit si finanční situaci a identifikovat problémy nebo dokonce hrozící úpadek.

Na vzniku systému včasného varování a této aplikace se podílel i Michal Kuděj, zakládající partner společnosti Tarpan Partners. „V Česku jsme zvolili cestu exaktního systému, který je založený na údajích z účetních závěrek i informacích, které nejsou veřejně dostupné,“ říká zkušený expert na firemní finance a restrukturalizační procesy, který zároveň působí i na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze a ve vědecké radě fakultního Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka.

Firmy si díky aplikaci mohou svou finanční situaci otestovat velmi jednoduše. „Je to zcela anonymní a diskrétní. Například když podnikatelé finalizují roční účetní závěrku mohou současně využít tento systém a během několika málo minut mají výsledky testování k dispozici. Výsledky je možné si zároveň archivovat a mít tak důkaz o péči řádného hospodáře,“ popisuje Michal Kuděj novinku.

Systém je určený především malým a středním podnikům, ostatně jako celá směrnice pro preventivní restrukturalizaci.

„Velké korporace často používají jiné specializované nástroje včetně nezávislých ratingů, což bývá velmi personálně náročné a finančně nákladné. Aplikace je tak dostupným nástrojem pro malé a střední podniky, jak si svou finanční situaci snadno pohlídat,“ říká Daniel Hříbal, jehož specializací je oblast restrukturalizace a revitalizace firem, turnaround management, prevence úvěrového rizika a řešení právně komplikovaných situací podniků.

Daniel Hříbal a Michal Kuděj, partneři poradenské firmy Tarpan Partners

Co když firma na základě testování zjistí, že není zdravá? Pro tyto případy je tu další nový nástroj – kromě signálů včasného varování Česko zavádí i preventivní restrukturalizace pro podnikatele v přechodných finančních potížích. Implementaci evropské směrnice řeší zákon, který již prošel Senátem a čeká na podpis prezidenta.

„Podnikatelé dostanou rámec, jak včas reagovat na situaci a dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci. Získají nástroj a jistotu, že ozdravné procesy budou realizovat dle práva a nebude velký prostor pro jejich zpochybnění,“ vysvětluje Michal Kuděj, který se podílel i na přípravě zmíněného zákona.

S ozdravením firmy začněte včas

Zdůrazňuje, že systém stojí na tom, že se podnikatel bude schopen dohodnout s obchodními partnery. „Když se mu to podaří, má vysokou šanci vyhnout se úpadku a insolvenčnímu řízení, které je z povahy věci konfliktní,“ shrnuje myšlenku preventivní restrukturalizace.

„Zákon vychází z principu, že podnikatel začne potíže řešit včas a dokáže si další kroky vyjednat. Pokud ho však nejsou jeho obchodní partneři ochotní podpořit, tyto dveře se mu zavírají,“ dodává expert, který se poradenství v oblasti insolvencí a distresu zabývá patnáct let.

Na druhé straně, pokud se podnikateli dohoda podaří, zákon mu dává jasný rámec pro další kroky.

Na začátku stojí sestavení sanačního projektu. „V něm musí podnikatel říct, jak se do finanční tísně dostal, co k ní zejména vedlo a hlavně, jak ji chce řešit a s jakou podporou počítá od věřitelů. Jestli potřebuje odložit splatnost, snížit objem závazků a podobně. V neposlední řadě je nutné definovat, co tím věřitelé i firma do budoucna získají a kde a jak firma vydělá na další provoz i uspokojení věřitelů,“ popisuje Michal Kuděj.

Společnost Tarpan Partners je součástí skupiny Tarpan Group, která firmám dodává komplexní služby v oblastech firemního poradenství, investic a financování, M&A, rizikového kapitálu a corporate governance. Poskytuje rady, právní podporu a pomáhá i s realizací navržených opatření.

Oba experti jsou přesvědčení, že nový systém prevence má smysl. „S férovým a transparentním podnikatelem určitě najdou společnou řeč jak banky, tak dodavatelé i odběratelé. Všem se většinou vyplatí, aby podnik dál fungoval, ať už je to obchodní partner nebo klient,“ vysvětluje Michal Kuděj.

Otálení se může prodražit

„Ve své předcházející praxi jsem to viděl ze strany věřitele – banky,“ říká Daniel Hříbal, který dvě dekády působil v bankovních institucích v oblasti řízení úvěrových rizik. „Velmi často chyběla iniciativa klienta. Podnikatel si musí být vědom své situace a být aktivní. Nesmí jí podcenit a podlehnout „marnému doufání“, že se něco samo změní. Musí přesně vědět, co nabídne věřitelům a jak postaví firmu opět na nohy,“ doplňuje.

Někdejší bankéř a nynější partner Tarpan Partners ale nezastírá, že se preventivní restrukturalizace většinou neobejde bez „osobních obětí“ podnikatele. „Pro úspěšné uzdravení firmy, respektive do její sanace obvykle musí vložit dodatečný kapitál. Ne každému se do toho bude chtít,“ připouští.

Co když podnikateli scházejí prostředky nebo energie? „Řešením klidně může být, že najde někoho jiného, kdo firmu převezme a dokáže jí zachránit. I to je způsob, ale i v tomto případě se musí podnikatel se svými obchodními partnery dohodnout na plánu, který k tomu směřuje,“ doplňuje Daniel Hříbal.

Ani v takovém případě se ale nevyplatí s řešením otálet. „Když budou váhat, firmu pak prodají obvykle za výrazně nižší částku nebo spadnou do formálního insolvenčního procesu, ze kterého nakonec často odejdou s prázdnou,“ varuje Daniel Hříbal.

Ochrana před dravci

Právě insolvenčního procesu se podnikatelé často nejvíce obávají. „Na rozdíl od preventivní restrukturalizace je to soudní řízení. Je zdlouhavé a neflexibilní a má pevně stanovená pravidla, která jsou často v rozporu s obchodním životem firmy, který často vyžaduje flexibilitu a rychlá rozhodnutí. Firma má také ztížený přístup k úvěrovému financování, takže pokud proces trvá roky, může ji zabít,“ upozorňuje Daniel Hříbal.

Včasné řešení, třeba právě ve formě preventivní restrukturalizace, může firmy ochránit i před „dravci“, kteří loví oslabenou kořist. „Jsou to skupiny, které si vyhlédnou firmu ve finančních potížích nebo i v insolvenčním řízení. Pomocí praktik, které jsou mnohdy na hraně zákona, pak insolvenční řízení ovládnou. Což v praxi znamená nepřátelské převzetí a mnohdy i zbytečný pád firmy, která by za normálních okolností mohla – i v insolvenci – přežít,“ popisuje Michal Kuděj.

Jak se vyhnout vlně insolvencí

Česká ekonomika se v posledních třech letech potýkala s covidem, následky války na Ukrajině, inflací, energetickou krizí a dalšími tlaky. Firmy si přesto stojí celkem dobře a experti na krizové situace nečekají, že by měli mít výrazně víc práce než dřív. „O přicházejících vlnách insolvencí čtu od března 2020, kdy začala pandemie covidu. Dosud se žádná nepřehnala,“ říká k tomu Michal Kuděj.

Když ale na firmy finanční tíseň a hrozba úpadku přece jen přijde, určitě by se podle něj měly přijít poradit: „Pokud jim aplikace vyšle varovný signál, můžeme si sednout k hlubší analýze. Pokud se diagnóza potvrdí, můžeme navrhnout řešení a provést podnikatele celým procesem preventivní restrukturalizace.“

„Podnikatelé jsou v nevýhodě kvůli nedostatku zkušeností – zažívají to obvykle poprvé, což může vést k chybám. My jim můžeme nabídnout zkušenosti a znalosti, které oni mít nemohou. A také neutralitu, která pomáhá v jednání s bankami a dalšími věřiteli,“ doplňuje Daniel Hříbal.

Tarpan Group má řadu úspěšných referencí v řešení krizových situací firem a jejich záchrany. Podílela se například na reorganizaci slévárny v Blansku, dnes Ernst Leopold. „Úpadek byl zjištěn na konci ledna a na konci listopadu téhož roku byla reorganizace úspěšně dokončená. Firmu se podařilo dostat do rukou nového investora, který ji oživil a dál ji rozvíjí,“ popisuje Michal Kuděj.

Příkladem firmy, které udělal nečekanou čáru přes rozpočet covid, byla oděvní společnost Blažek Praha. Experti Tarpan Partners se podíleli na ekonomické části řešení jejích výrazných potíží. „Identifikovali jsme ekonomické možnosti ozdravení firmy, které pak vedly k její úspěšné reorganizaci a dnes firma funguje dál,“ připomíná Daniel Hříbal.