Minecraft je světový fenomén: hrají ho miliony lidí, další miliony se dívají na to, jak ho hraje někdo jiný, a Microsoft za tuhle skládačku z kostiček loni zaplatil pěkný balík: 2,5 miliardy dolarů. Ze zakladatele Markuse „Notche“ Perssona se stal miliardář a jeho podivuhodný příběh si můžete přečíst ve speciálním vydání Forbesu o nejbohatších lidech světa, který je právě v prodeji.

Co je ale vlastně na Minecraftu tak skvělého? Jirka Král, jeden z nejznámějších českých „minecrafťáků“, si myslí, že tahle hra je zábavná pouze pro lidi, kteří mají fantazii nebo si dokážou vytvářet svůj příběh a plánovat děj.

„V Minecraftu si totiž může každý dělat to, co se jemu zrovna líbí. Někdo prozkoumává okolí a hledá nové lokality, někdo jiný třeba rád staví nebo zapojuje složité elektronické obvody. Je to prostě takové lego, kde si nemusíte kupovat nové kostičky, ale prostě si je půjdete natěžit nebo vyrobit,“ popisuje kreativní část hry Král, jehož youtubový kanál na Minecraftu „vyrostl“ a nyní má téměř 300 tisíc odběratelů. Dohromady jeho videa nasbírala přes 38 milionů zhlédnutí. Spolu s Gejmrem, MenT, Minecraftboxem a Pedrosgame to je největší „Let´s play“ kanál na YouTube.

Podle Krále spočívá největší přínos Minecraftu právě v rozvoji představivosti. „Děti, které ho hrají, pak mají daleko lepší orientaci v prostoru a představivost. Překvapí vás, jak jsou schopné v Minecraftu postavit kompletní stavby, které by dávaly smysl i v reálném světě,“ tvrdí jeden z nejpopulárnějších členů nastupující české YouTube generace.

Pokud se chystáte Minecraft také hrát nebo aspoň vypadat „cool“ před svými dětmi, tady je 10 rad Jirky Krále pro začínající minecrafťáky:

  1. Nejdůležitější surovinou na začátek je dřevo.
  2. Jako první si vyrob crafting table a v něm dřevěný krumpáč.
  3. Pomocí krumpáče můžeš těžit kámen a z něj si pak vyrobit kamenné nástroje.
  4. V noci a ve tmavých místech se objevují monstra, které tě budou chtít zabít.
  5. Co nejdřív si sežeň jídlo.
  6. První noc se zakopej do země a zkus najít nějaké suroviny.
  7. Co nejdřív si vyrob postel a v noci už se nemusíš pohybovat venku.
  8. Nikdy nekopej pod sebe! Lepší je si dělat schody.
  9. Diamanty (nejcennější surovina ve hře) lze najít pouze pod povrchem na úrovni 15 a nižší.
  10. V případě, že chceš zjistit, jak se něco vyrábí, nebo se ve hře zlepšit, stačí dobře googlovat nebo se kouknout na některá Let´s play videa. Tady je třeba moje: