Badatelé z univerzity v Cambridgi přišli s nekonvenčním návrhem, čím v budoucnosti nahradit neekologický beton a ocel. Novým stavebním materiálem by se mohly stát kosti.
Světová populace neustále roste a čím dál více lidí žije ve městech. Experti by tak měli vymyslet, jak je ubytovat způsobem, který bude k životnímu prostředí přátelštější než ten současný. Beton a ocel se totiž z deseti procent podílejí na světové emisi skleníkových plynů, píše server csmonitor.com.
Doktorka Michelle Oyen, bioinženýrka z cambridgeské katedry inženýrství, se rozhodla porovnat podíl emisí způsobených leteckou dopravou právě s emisemi z měst. „A je pravda, že množství emisí způsobených leteckou dopravou je významné, ale mnohem větší množství emisí je vyvoláno výrobou betonu a oceli, tedy prvků, které tvoří většinu měst,“ varuje.
Čtěte také: 3D stavitelství proti Islámskému státu. Bude se tisknout nová Palmýra?
Vědci se doposud snažili o ekologičtější využití těchto materiálů, ovšem tým doktorky Oyen se rozhodl jít jinou cestou – vytvořit zcela nové materiály. „To, o co se snažíme, je změnit způsob, jakým věci vyrábíme,“ říká akademička.
Její projekt vytváří malé vzorky umělých kostí a vaječných skořápek „šablonováním“ hydroxyapatitu, jednoho z nejvýznamnějších biokeramických materiálů. Vzorky mohou být vyráběny za pokojové teploty, a celý proces výroby tak vyžaduje velmi málo energie.
Jak uvádí studie, umělá kost a vaječná skořápka jsou díky svému složení z bílkovin a minerálů dobrými stavebními materiály. Množství bílkovin a minerálů je v kosti téměř vyrovnané – minerály poskytují tvrdost, bílkoviny zase tuhost a odolnost vůči zlomeninám. Vaječné skořápky jsou tvořeny z 95 procent minerály a z 5 procent bílkovinami.
Čtěte také: Dokonce i pouštní Dubaj importuje písek. Víte proč?
Pokud by se tento druh stavebního materiálu ujal, přesto bude cesta k ekologičtějším městům velice zdlouhavá a plná nejrůznějších překážek. Jak objasňuje doktorka Oyen, stavební průmysl je velice konzervativní a stavba budov ze zcela nových materiálů by znamenala kompletní přehodnocení celého průmyslu.
Než k tomu dojde, existuje i jiná ekologická alternativa betonu a oceli – a to dřevo. Doposud se ze dřeva stavěly pouze nízké budovy kvůli obavám z hořlavosti materiálu, ovšem dnes technici přicházejí se způsoby, jak bezpečně postavit i dřevěné mrakodrapy.
Zatím nejvyšší dřevěnou stavbou, která bude dokončena v září příštího roku, je studentská rezidence Univerzity Britské Kolumbie, která bude 18 pater vysoká.