skip to main content
Forbes Life
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Proč byste si měli pořídit SUV, i když bydlíte ve městě

Na úvod si položme jednoduchou otázku – kolik jste dnes na cestě do práce potkali SUV? Jára Cimrman by řekl zcela přesně – „nepočítaně“, a měl by pravdu.

Sportovně-užitková auta jsou tak trochu mysterium – kdekdo, Jeremyho Clarksona nevyjímaje, je kritizuje pro jejich velikost, cenu a spotřebu, ale jejich prodeje stále rostou. Existuje každopádně dost pádných důvodů, proč si koupit SUV, i když se nechystáte na žádnou expedici.

Pokud jste britská královna
Když už jste jednou britská královna, nebudete jezdit v ničem jiném než v britském autě. Její Veličenstvo Alžběta II. má k dispozici několik aut, přičemž dvě z nich jsou Land Rover.

Prvním je legendární Defender, ve kterém se panovnice ráda po monarchii prohání sama, a druhým je speciální Range Rover, postavený na základech verze s prodlouženým rozvorem náprav a hybridním pohonným ústrojím. Zajímavostí je, že nemá střechu a že se v něm panovnice nechává vozit na různých přehlídkách.

Pokud jako Jamie Oliver rádi stloukáte za jízdy máslo
Zdá se vám, že řízení a vaření nejdou úplně dohromady? Možná vás Jamie přesvědčí o opaku. Představte si, že časně ráno sbalíte rodinku a vyjedete na výlet do přírody. Cestou se vám v kolech stlouká máslo (každé z kol je totiž vybaveno specifickým krytem, který slouží ke stloukání másla nebo k výrobě zmrzliny) a na zadních oknech chytají bylinky první ranní sluneční paprsky.

Když dojedete na místo, ke snídani si ve středovém panelu opečete toast, uvaříte kávu a kocháte se přírodou okolo. Ti odvážnější se mohou vydat ulovit zajíce nebo bažanta, jehož přípravu v pohodě zvládnete v motorovém prostoru. Ten totiž slouží nejen ke grilování, ale také jako plotna pro pomalý hrnec o objemu 4,7 litru.

Že jste úplně nepropadli kouzlu kempinkového nábytku? Nevadí, ze zavazadlového prostoru si vysunete jídelní stůl. Zakázka pro známého britského kuchaře posunula jak hranice značky Land Rover, tak hranice vaření. O sériové výrobě se prý zatím neuvažuje, ale je důležité vědět, že to jde.

Pokud chcete natočit akční film
Ať už jsou to sexy sporťáky Jamese Bonda, nebo SUV jeho pronásledovatelů, bez charismatického auta dobrý film prostě nenatočíte. Ve filmech s Bondem se Land Rovery objevují od roku 1983, kdy ve filmu Chobotnička dramaticky ujel svým pronásledovatelům Roger Moore v klasickém voze Range Rover.

Pro zajímavost Land Rover Defender SVX z poslední bondovky Spectre byl letos vydražen aukčním domem Sotheby’s za 230 tisíc liber. Novým šťastným majitelem se stal držitel 16 michelinských hvězd a šéf Pekelné kuchyně Gordon Ramsay. Gratulujeme!

Pokud vám záleží na pohodlí vašeho psa během jízdy
Cestování se psy s sebou nese stejná úskalí jako s dětmi. Ne každý pes se nechá dobrovolně přesvědčit ke skoku do auta a ne každý páníček je trénovaný vzpěrač. Pro tyto účely existuje skládací rampa, která unese i opravdu velké psy (do 85 kg) a ulehčí nastupování oběma stranám.

Na dlouhých cestách váš pes ocení misku s vodou a vy zase oceníte její praktičnost v podobě obrácených okrajů. Zlatým hřebem je ovšem cestovní sprcha s nádrží 6,5 litru, která se jistě dostane ke slovu po procházce, kdy váš miláček vymetl všechny blízké i vzdálené kaluže.

Pokud žijete ve městě
Existuje názor, že SUV do města nepatří, a důvodů se asi najde dost. Naštěstí existují lidé, které tyhle důvody nezajímají a klidně si tohle obtížně zaparkovatelné auto koupí, i když s ním za hranice města vyrazí málokdy. Prostě sedíte vysoko, vidíte daleko, a pokud to situace vyžaduje, nezastaví vás ani schody.

Své o tom ví Ho-Pin Tung, vítěz závodu 24 hodin Le Mans a pilot týmu Jaguar Formula E Racing, který vozem Range Rover Sport Plug-In Hybrid vyjel k vrcholku hory Tianmen v čínské provincii Chu-nan. Silnice až na vrchol měří 11,3 km a tvoří ji 99 serpentin a 999 schodů.

Pokud jezdíte do přírody
Tady se dostáváme k bodu, pro který byly offroady stvořeny – k jízdě v terénu a posouvání limitů. I když SUV neznamená automaticky terénní auto, některé značky se vlastností ryzího offroadu nevzdaly. S pohonem 4 x 4 a dalšími asistenčními systémy zdoláte bez problémů bláto, led, poušť, kameny, kopce i rybníky.