skip to main content
Jak být lepší

Proč čmárání si není ztráta času

2 minuty čtení

Možná vám ve škole říkali, že když si čmáráte do sešitu, nesoustřeďujete se na výklad. Možná vás dokonce napomínali, že tím zbytečně plácáte místo na papíře.

Proto by vás asi nenapadlo, že díky této nenápadné aktivitě můžete být v práci produktivnější, jak míní autorka knihy Doodle Revolution: Unlock the Power to Think Differently (Čmárající revoluce: Odemkněte dveře originálnímu myšlení)Sunni Brown.

Reklama

„Čmárat si“ znamená vytvářet spontánní značky, které vám pomáhají přemýšlet. Proto si miliony lidí čmárají. Ti, kteří si čmárají, jsou vystaveni verbální informaci a uchovají si z ní více než ti, kdo ji obrázky nepodpoří, říká Brown ve svém TED Talku.

Brown připomíná, že díky čmárání jsme schopni se lépe soustředit a zároveň si zapamatovat více informací – například pokud posloucháme něčí přednášku nebo když vedeme dlouhý videohovor. Kreslení nás podle ní nutí zůstat myšlenkami u probíraného tématu, protože díky němu zapojujeme více stylů učení.

Když si kreslíme, zároveň si tím podle ní ulevujeme od stresu. Další podstatnou výhodou je fakt, že se díky čmárání cítíme dobře. Podle terapeutky Giriji Kaimal, která se zabývá arteterapií, dokonce stejně, jako když jíme čokoládu – pomáháme tím totiž stimulovat stejné části mozku.

Reklama

A nakonec – díky čmárání jsme podle Brown kreativnější. Na papír toho dokážeme přenést více a zároveň se nutíme přemýšlet jinak, což ve výsledku může vést k originálním nápadům.

Tak až se budete v práci cítit pod tlakem, nesoustředění nebo bez nápadů, sáhněte po prázdném papíru a začněte si kreslit. Nesnažte se vyrobit umělecké dílo, jen nechte své ruce volně tvořit. Poděkujete si.

Reklama
Reklama