Nicole Stava, nebo Šťáva, chcete-li. Dcera českých emigrantů žijících ve Švýcarsku, majitelka zámeckého panství v Bechyni a někdejší nejmladší šéfka prestižní aukční síně Christie’s pro střední Evropu, jež se posléze v byznysu s uměním osamostatnila. V oboru má velký kredit a pro radu k ní chodí nejeden sběratel.

V době, kdy si každý v rámci investic klade otázku byt, nebo bitcoin? jsme se Nicole Stava zeptali, jak začít investovat do umění a na jakých základech a principech vybudovat kvalitní sbírku. A taky – proč vůbec začít.

Toto je jejích sedm rad:

1. Dát peníze do umění je vždy dobrá, ač dlouhodobá investice.

2. Monetizace není tak rychlá jako třeba u akcií, ale umění nanejvýš stagnuje, je-li to tedy kvalitní umění. Pokud hodnota uměleckého díla padá, nekoupili jste to správné.

3. V současnosti trochu stagnuje trh se starými mistry, protože špičková díla na něm nejsou, málokdy se na něm objeví.

4. Velký hype naopak nyní prožívá současné umění, možná i vlivem covidu, kdy se lidé rozhodli pomáhat žijícím tvůrcům. Podpora a investice do umění rostou i v Česku. Zrovna teď vznikl investiční fond Artefin, kde jsem v expertním týmu, a ten se soustřeďuje vyloženě na současné umělce.

5. NFT je novou cestou. Naší generaci to asi přijde divné, ale pro naše děti to už nejspíš bude normální. I já se na NFT začínám soustřeďovat – nemusím, ale chci, je to hodně zajímavé.

6. Koupit umění většinou není jako koupit barák či auto. Je to hra s emocemi, je v tom krása.

8. Když budete investovat do něčeho, do čeho investují všichni, marže nebude velká. Když budete nakupovat, co jiní ne, máte šanci většího výdělku, ale riskujete. V takovém případě se musíte vyznat.