Které společnosti lidi nejvíce inspirují? Jedna konzultantská firma z Atlanty tvrdí, že má metodu, která tuhle otázku umí zodpovědět.

Vytvořila žebříček nejinspirativnějších firem Ameriky, tady je prvních deset z nich:

[gss ids=“4729,4730,4731,4732,4733,4734,4735,4736,4737,4738″]

Proč je právě Tesla první? To se dozvíte o pár odstavců níže.

Nejdříve se pojďme podívat, jak vlastně k takovým výsledkům firma Performance Inspired došla. Kvůli tomuhle seznamu sesbíral tým datových analytiků z jiné atlantské firmy 3300 online spotřebitelských dotazníků, které byly hodně osobní a zaměřené na emoce. Nejprve respondenti museli vymyslet fiktivní inspirativní společnost a sepsali její hodnoty, chování a postoje včetně například toho, jak by se měla chovat k zákazníkům. Poté měli jmenovat nějakou skutečnou inspirativní firmu a popsat, jak je na tom v porovnání s fiktivní společností. „Pište o svých pocitech a postojích ke společnosti, o tom, co na ní máte nejraději a co vše z ní dělá inspirující firmu,“ píše se v dotazníku.

Respondenti také měli psát o tom, co pro ně činí danou společnost inspirující v porovnání s fiktivní firmou. Z tohoto textu datoví analytici zkoumali vlastnosti firem, které byly pro lidi nejdůležitější, a slova, která používali – tedy nejrůznější superlativy. Z toho všeho vznikl celkový žebříček.

A která firma se tedy umístila na špičce? Tesla, výrobce elektromobilů z Palo Alta, kterou vede vizionář Elon Musk. Ředitel konzultantské firmy Performance Inspired Terry Barber říká, že jedním z důvodů, které Teslu přivedly do čela, je její červnové prohlášení, že všechny její patenty budou volně k dispozici. To znamená, že nebude bránit svým konkurentům, aby používali technologii Tesly při výrobě svých vlastních elektrických vozů. Další věc, která se spotřebitelům zamlouvá, je investice Tesly do solární energie. „Závazek Tesly ohledně životního prostředí je velká věc,“ říká Barber. Tesla už postavila kolem dálnic v Severní Americe, Evropě a Asii 280 dobíjecích stanic. Řada z nich má solární panely vyrábějící elektřinu a Tesla má v plánu postavit další.

Druhá nejinspirativnější společnost je podle průzkumu kalifornský obchodní řetězec potravin Trader Joe’s se sídlem ve městě Monrovia a 418 pobočkami ve 39 amerických státech (polovina z nich je v Kalifornii). Respondenti uváděli, že je nejvíc zaujalo to, jaké „porozumění má společnost pro jejich odhodlání starat se o své zdraví“, říká Barber. Obchody mají na skladě velké množství čerstvých produktů, celozrnné obiloviny, spoustu jogurtů a další zdraví prospěšné zboží, ačkoli samozřejmě prodávají i nezdravé věci jako chipsy.

Třetí příčka: obchodní společnost Target, která si polepšila oproti loňskému roku o dvě místa, a to přesto, že vloni během vrcholící vánoční nákupní sezony z firmy unikl obrovský objem dat. Hackeři ukradli informace o 70 milionech zákazníků. Respondentům se ale líbí, že se firma omluvila za svůj podíl na tomto úniku. Lidé mimo jiné ocenili filantropické aktivity Targetu a dobrovolnický program zaměstnanců. Target dává školám stipendia na exkurze, umělecké projekty a také daruje knihy školním knihovnám. Navíc sponzoruje dobrovolnické programy svých zaměstnanců, při nichž rekonstruují školní knihovny, čtou studentům, darují jídlo a pomáhají při různých katastrofách.


Podívejte se na video: Co má zakladatel Tesly společného s Napoleonem a proč je chudší než Petr Kellner