skip to main content

Proč je nová nejoblíbenější kniha Billa Gatese absolutní “must read”

Zakladatel Microsoftu a donedávna nejbohatší člověk planety má novou nejoblíbenější knihu a dává o tom všem vědět. Titul s názvem Enlightenment Now vychválil na svém blogu, stejně jako autora, harvardského psychologa Stevena Pinkera.

Reklama

„Nikdy jsem se nesetkal s tak jasným vysvětlením pokroku,“ uvedl Gates v úvodu své recenze. Neopomněl zmínit, že Pinkera obdivuje již dlouho a že jeho předchozí kniha Better Angels of Our Nature byla tím nejlepším, co za poslední dekádu četl.

Ačkoli se Pinker hned v úvodu své nové knihy odvolává k myšlenkám osvícenství, nemá ambice stát se novodobým Kantem či Smithem. Raději nám pomocí sofistikovaných výzkumů dokazuje, že žijeme v nejvíce blažené době lidské historie.

A co je na celém přístupu nejlepší, svá tvrzení zásadně podkládá tvrdými daty, což se dnes příliš nenosí.

„Většina lidí se shodne, že život je lepší než smrt. Zdraví je lepší než nemoc. Výživa je lepší než hlad. Hojnost je lepší než chudoba. Mír je lepší než válka. Bezpečí je lepší než nebezpečí. Svoboda je lepší než tyranie. Rovná práva jsou lepší než bigotnost a diskriminace. Gramotnost je lepší než negramotnost… A všechny tyto věci se dají měřit. Pokud se zvýšily v čase, znamená to pokrok.“

Reklama

Čtěte také: Co byste si měli přečíst aneb Oblíbené knihy nejvlivnějších žen Česka

Úryvek pochází ze čtvrté kapitoly knihy, kterou si můžete přečíst zdarma, když se přidáte do „Gates Notes Insiders“, což je honosnější název pro newsletter.

Pinker v kapitole mimo jiné rozebírá, jak se v daném časovém období měnil sentiment článků (nejen) v New York Times. Na grafu vidíme, že příliš dobrých novinek se nám nedostává. A přestože si žijeme lépe, je trend stále klesající.

Gates si ve své recenzi vybral z knihy hned několik příkladů našeho progresu. Nutno podotknout, že některé z nich mohou působit úsměvně.

  • Existuje 37krát menší šance, že vás zabije blesk, než tomu bylo před 100 lety.
  • Čas strávený praním prádla se zmenšil z 11,5 hodiny týdně v roce 1920 na hodinu a půl.
  • Úmrtnost na pracovišti se od roku 1929 zmenšila o tři čtvrtiny (data z USA).
  • Globální průměrné IQ stoupá o tři body každých 10 let.
  • Válka je ilegální.

„Svět se stává lepším, i když to tak občas nemusí vypadat. Jsem šťastný, že jsou mezi námi lidé jako Steven Pinker, kteří nám pomáhají uvědomovat si celkový kontext,“ zakončil Gates svůj příspěvek.

Enlightenmet Now vychází 27. února. Doporučujeme si mezitím přečíst aktuální (pozitivní!) Forbes :-)

Reklama
Reklama