Američanka Erin Carson působí už osm let na pražském matfyzu. Za svůj výzkum teď získala cenu, která se rovná olympijskému zlatu. „Tohle je jedno z nejlepších míst světa,“ říká ke svému působišti matematička, jež pracuje na tom, aby počítače byly ještě rychlejší a nedělaly chyby.
V podkrovní místnosti pětipatrové budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK v pražském Karlíně má na svém pracovním stole papír a tužku jedna z nejlepších hlav významné části matematiky dneška. Ne u nás. Ne v Evropě. Ale na celém světě.
Sama Erin Carson by tahle slova jistě se skromností krotila. Je však třeba pojmenovat věci pravými jmény. A fakt je, že právě tahle vědkyně nedávno získala jako vůbec první žena prestižní Cenu Jamese H. Wilkinsona.
Co pro laika nemusí znít nijak převratně, je v matematických kruzích naprostá bomba, která se dá přirovnat ke zlaté medaili z olympijských her. Uděluje se totiž jen jednou za čtyři roky a vždy ji může získat pouze jeden člověk.
Pražská Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy se tak díky práci rodačky z amerického Marylandu, která se specializuje na numerickou lineární algebru, dostala mezi absolutní světovou špičku. „Je to pro mě obrovská pocta,“ říká k ocenění žena, která do Česka poprvé přijela v roce 2016. A nebyla to turistická cesta, už tehdy sem mířila za vědou.
Erin Carson v rozhovoru dále prozradila:
- Jak těžký byl pro ni začátek v Česku a proč tady zůstala.
- Jestli se chystá odejít do zahraničí.
- Jak to udělat, aby počítače byly ještě rychlejší a přesnější.
- Proč ji někteří nepovažují za matematičku.
- Proč je matematika důležitá pro každého.
- Jak to udělat, aby člověk nikdy nemusel pracovat.