Kybernetičtí elfové brání Evropu, generalita řeší internetové memy. Proč, to vysvětluje Češka, která má doma červený diplom z válečných studií na legendární King’s College a která dokázala proniknout do říše za zrcadlem.

Tato scéna náleží ve filmovém Pánu prstenů k ikonickým: Frodo v kakofonii hrůzy uniká před obří pavoučicí Odulou, ale povede se mu ji odehnat kouzelným elfským světlem. Jen film, jistě. Náš příběh s ním ale má mnoho společného.

I on je plný temných, ošklivých odstínů, neboť se týká válek. I v něm ale září světlo naděje. Ruská agrese na Ukrajině jen zdůraznila, že jedničky a nuly mívají velmi reálné následky, že kybernetický prostor je bojištěm dneška a to, co v něm kvasí pod povrchem, může následně způsobit bolestivé, kruté exploze.

Jak dění pod povrchem vypadá, popisuje naše průvodkyně zákoutími válek digitální doby: „Připadala jsem si jako Alenka, když se propadla králičí norou do paralelního světa za zrcadlem.“ Toto však není story Alenky v říši divů, nýbrž Adély v říši elfů. Talentovaná Češka Adéla Klečková má za sebou studia na Fakultě válečných studií londýnské King’s College, tedy v místě, kde vyrůstají budoucí esa pro bezpečnostní oblast.

A jako jedna z prvních pronikla do záhadné komunity kybernetických elfů: dobrovolného a utajeného sdružení těch, kteří se rozhodli bojovat s dezinformační mašinerií Kremlu. Svět od 24. února 2022 slýchá o hrůzách války, a ať už se mezi uzávěrkou tohoto časopisu a jeho příchodem na stánky stane v mírových jednáních cokoli, role virtuálního prostoru jen tak nezmizí. Naopak, bude posilovat.

„Odborná komunita upouští od pojmu hybridní hrozby,“ vysvětluje Klečková. „Je to totiž velmi zavádějící, nekonkrétní termín. Máme tendenci házet do pytle hybridních hrozeb všechno, protože se to tam ztratí – ale když něco není zadefinováno, nemůžeme na to hledat úspěšné léky a úspěšná řešení.“

Forbes Digital Premium