Chcete-li přes zimu pracovat pár týdnů někde v teple u moře, máte v Evropě prakticky jedinou možnost: Kanárské ostrovy. Dřívější zimoviště německých důchodců nově hostí nezávislé profesionály, IT podnikatele a startupy ze všech koutů světa. Co je sem táhne?

Digitální nomádi coby profesionálové, kteří pracují na cestách, vyhledávají místa s příznivým klimatem, podmínkami pro práci i cestovatelské zážitky. A jakmile se jednou mezi evropskými nomády rozkřiklo, že právě zimní Kanáry jsou na to ideální, začali se sem hrnout po stovkách. On je totiž velký rozdíl pracovat z nějaké exotické destinace s nestabilním připojením, drahým roamingem a osmihodinovým časovým posunem, anebo mít teplo i evropský komfort zároveň. Dost lidí dá přednost tomu druhému. I my s rodinou zde trávíme už druhou zimu a jistě ne poslední.

Uznávaný Nomad List řadí místní metropoli Las Palmas de Gran Canaria mezi nejlepší nomádská města na světě. Hlavním lákadlem je náhodná, zato však dokonalá souhra těchto faktorů:

  • 9. největší španělské město s vlastním letištěm a 400 tisíci obyvateli
  • levné letenky z Londýna, Madridu či Berlína (zpáteční od 5 tis. Kč)
  • městská pláž Canteras s promenádou, vhodná pro plávání i surfování
  • věčné jaro 18 až 25 °C; místní klima patří k nejlepším na světě
  • funkční coworkingy a řada akcí pro startupy i projíždějící nomády
  • tisícovka restaurací a barů, rušný noční život a slavný karneval
  • životní náklady jako v Praze a široká nabídka bytů k pronájmu
  • příslušnost k EU, a tedy i cenově dostupný evropský roaming
  • rychlý internet navzdory geografické vzdálenosti od Evropy
  • minimální časový posun 1 hodina oproti Praze a většině EU
  • přírodní krásy Gran Canarie a celého kanárského souostroví

puerto-de-mogan done

Náš oblíbený přístav Puerto de Mogán na jihu ostrova

Na pouhých dvou kilometrech místní promenády potkáte už zmíněné evropské seniory na odpočinku, manažery v poklusu, rodiny s dětmi i hipstery s prknem jen o málo delším než jejich plnovous. Kanáry jsou totiž mimo jiné i vyhlášeným surfařským rájem!

Že se na surferské vlně sveze i nový trend nomádské práce na cestách, pochopil jako jeden z prvních náš kamarád Peter Fabor. V Las Palmas rozjel před dvěma lety zážitkový coworking Surf Office Gran Canaria, o kterém nedávno psaly i The New York TimesUSA Today Travel jej řadí mezí 12 nejvychytanějších coworků světa. Jeho projekt je průkopnický tím, že propojil běžný coworking s relaxací a rekreací. Za 350 eur týdně nabízí novodobým nomádům pokoj, pracovní stůl, ale také networking a zábavu od surfu po ostrovní výlety a BBQ party.

Krátkodobé pronájmy tu nabízí i Airbnb. Garsonka s rychlým internetem kousek od pláže se dá pronajmout od 500 eur měsíčně. Prostě sbalíte notebook, mobil, plavky a zítra už můžete pokračovat v práci s výhledem na moře. Mnozí nomádi svůj pobyt spojí s kurzem surfování či španělštiny nebo si půjčí auto a cestují po ostrově. Gran Canaria má napříč sotva 50 km, ale je to v podstatě miniaturní kontinent s rezervacemi pod patronátem UNESCO a spoustou zákoutí k objevování.

las-palmas-canteras-beach done

Surferská část pláže Canteras v Las Palmas

Nejvíc nomádů sem na zimu zamíří z chladné Skandinávie, Německa či Británie. Každoročně tu ale potkáme řadu zajímavých freelancerů a IT podnikatelů z celé EU, včetně Čechů a Slováků. Například Jirka Martišek a Linda Nezhybová, kteří právě přiletěli na pět týdnů a vedle cestování zde chtějí rozvíjet i svůj startup Posilovna webů pro testování webů na dálku. Nebo Slováci Petra Čerteková s přítelem Mišem, který je vývojář na volné noze. I u nás v bytě se během dvou měsíců vystřídalo dost lidí. Byl tu třeba vývojář karetní online hry Coraabia Martin Novák, realitní makléř Martin Tesárek nebo specialista na sociální sítě Adam Zbiejczuk s rodinkou.

Češi mívají Kanáry spojené s lacinými zájezdy do turistických resortů na jihu Gran Canarie či Tenerife. Těm se jistě každý cestovatel s trochou sebeúcty vyhne. Jinak je však představa, že Kanáry jsou něco jako Bibione, už dávno passé. Moderní Kanáry jsou zimovištěm Evropy a únorový karneval v ulicích sem láká lidi z celého světa — když jsem šel loni touhle dobou hrát tenis s jiným nomádem, měli jsme smůlu, protože poslední volný kurt nám vyfoukl před nosem Ivan Lendl.

Láká vás to? Letos jsme v Las Palmas do 14. března. Takže pokud budete mít cestu, napište.

Autorkou fotografií je Lenka Paprok.


Od Roberta Vlacha čtěte také:

11 tipů pro opatrné investory, kteří nechtějí tolik riskovat