Třeba si o tom doma popovídají. Nejbohatší patriarcha Česka Petr Kellner a třetí nejbohatší Čech, toho času nápadník Kellnerovy dcery Anny: Daniel Křetínský. Dohromady disponují majetkem, jehož výši Forbes podle nového žebříčku světových dolarových miliardářů odhaduje na 18,3 miliardy dolarů, což přepočtem aktuálního kurzu činí zhruba 450 miliard korun.
Zatímco první chudne, druhý se stal v Česku skokanem na žebříčku nejbohatších lidí a ze třetí pozice sesadil premiéra Andreje Babiše. Proč?
Řekněme, že Petr Kellner doplácí na svou velikost, rozkročenost napříč obory a především velkou expozici vůči finančnímu sektoru. Tím máme na mysli splátkový Home Credit, který je největší firmou svého druhu na světě podle počtu obchodních míst. A zároveň patří mezi lídry nebankovních půjček v Číně.
Tam nákaza začala, potrápila ekonomiku a postupně se začala přelévat dál do světa, kde je Home Credit přítomný také – pokrytí od Číny až po USA znamená, že nad jeho byznysem jen s mírnou nadsázkou slunce nezapadá.
Zároveň to znamená, že ztráty Home Creditu způsobené globálním ochlazením jsou a budou enormní. Zákazníci méně kupují, hůře splácejí a zdroje na půjčování zdražují. Více se dozvíme z pololetních výsledků firmy, protože předpokládáme, že čtvrtletní publikování si raději odpustí.
Kellnerův majetek byl dále zasažen výprodejem na burzách a souvisejícím poklesem hodnoty firem, které (spolu)vlastní. Výpočty letošního žebříčku nejbohatších lidí světa, tedy těch, kteří mají podle našich odhadů majetek ve výši jedné miliardy dolarů a více, se uzavíraly 18. března, kdy burzy sčítaly největší ztráty.
Od té doby se situace zlepšila, což také znamená, že v každodenně aktualizovaném on-line žebříčku na Forbes.com šel Kellner mírně nahoru a mezi nejbohatšími lidmi světa drží „jágrovskou“ 68. pozici. To je mimochodem nejvyšší umístění, které kdy mezi globálními boháči dosáhl.
Může za to i Kellnerovo rozkročení do dalších oborů, které krizí tolik zasažené nebyly: například do energetiky, kterou má přes firmu Leag společnou také s Danielem Křetínským. A tím se dostáváme k důvodům, proč se nejmladšímu českému dolarovému miliardáři v koronavirové krizi podařilo růst.
Křetínský těžil především z extrémně úspěšného roku 2019: stal se z něj definitivně jeden z prominentních evropských dealmakerů, když v jediném roce nakoupil elektrárny v Británii, média ve Francii a také jednu z největších retailových skupin světa, německou společnost Metro AG.
Energetický a průmyslový holding (EPH), Křetínského energetické impérium, loni „sklízel“ rekordně vysoké ceny elektřiny v Německu, a většinu zisku EBITDA skupiny navíc stále tvoří infrastrukturní aktiva (především společnosti, které přepravují nebo skladují plyn).
Ty nejsou tak citlivé na poklesy cen energií při krizi, protože stojí na dlouhodobých smlouvách s garantovanými cenami. Právě proto je zatím podle zákulisních zpráv Křetínský relativně v klidu.
Při naší valuaci mu dále pomohlo, že díky dobrým výsledkům kleslo zadlužení EPH, a navíc jsme do jeho výsledků mohli poprvé naplno započítat zisky anglické elektrárny Lynemouth, kterou český miliardář za zhruba 14 miliard korun přestavěl na biomasu.
Poprvé jsme ocenili i realitní část EPH, která loni začala zkoumat investiční možnosti rozsáhlých pozemků a nemovitostí, jež díky elektrárnám a uhelným dolům vlastní po celé Evropě. Svůj podíl do valuace promítly také Křetínského rozsáhlé investice do médií a retailu v Německu a Francii, u kterých mu asistuje slovenský parťák Patrik Tkáč.
Mimochodem, Tkáč, který se před čtyřmi lety rozhodl z EPH stáhnout a souhlasil s vyplacením svého podílu, se nyní do majetkové struktury holdingu vrací. Tím sice (zatím) padá Křetínského plán, že po dokončení celé transakce ovládne 94 procent EPH, ale jeho reálný podíl nezatížený dluhem vůči Tkáčovi se tím zvýší ze 47 procent na 50 procent.
Co bude dál? Krize se časem jistě propíše i do dlouhodobých kontraktů v energetice, ceny elektřiny jdou dolů a zlevňují i další energie. Zároveň zpomalení dopadne na média, v nichž je Daniel Křetínský silný a pravděpodobně bude silný také Petr Kellner.
Obchod se CME, při němž má nejbohatší Čech získat také TV Nova, mu teď musí dělat těžkou hlavu. K vypořádání ještě nedošlo, cena je stanovená, jenže mezitím klesly akcie firmy zhruba na polovinu.
Je tedy zřejmé, že Petr Kellner nijak na dotažení obchodu (podléhající některým antimonopolním úřadům, které by ho také mohly zastavit) spěchat nebude. A je otázkou, jak se k němu také staví financující banky. Tento rok bude pro obě těžké váhy českého byznysu ještě hodně těžký. A nebudou v tom samy.