Dilema současných matek v otázce, za jak dlouho by se po mateřské měly vrátit zpátky do práce, možná pomůže vyřešit nová studie Harvardovy univerzity. Ta přišla s překvapivým zjištěním, že děti, jejichž matky během jejich dětství pracovaly, jsou ve svém dospělém životě velice úspěšné.
A to zejména dcery. Ty mají velké šance dokončit svá studia, získat zaměstnání, o které se ucházejí, a rovněž v něm mají šanci rychle dosáhnout vedoucí pozice. A tím pádem i vyššího platu. Stejně tak mají mnohem větší šance stát se úspěšnými podnikatelkami. Vliv pracujících matek na potomky mužského pohlaví se tolik podstatný nezdá. Podle všeho skutečnost, jestli matka v dětství pracovala, nebo ne, nemá na synovu kariéru vliv vůbec žádný. Jak jsou na tom tedy synové pracujících žen?
Čtěte také: Kariéra versus rodina: 5 Češek radí, jak zvládnout obojí a nezničit si život
Statistiky uvádějí jinou zajímavou skutečnost – takoví muži jsou mnohem aktivnější v domácích pracích a více času věnují péči o děti. A tak je velmi pravděpodobné, že si jednou vezmou ženu, která bude pracovat stejně jako jejich matka. A navíc – budou mít pro její přání pracovat pochopení.
Výzkum Harvard Business School vedla profesorka Kathleen McGinn, informuje server Quartz. Probíhal od roku 2002 do 2012 ve 24 světových zemích v Severní i Jižní Americe, Austrálii, Evropě, Asii a na Středním východě, data pro výzkum poskytl International Survey Programme.
Pracující matky dělají víc užitku, než se jim mohlo zdát, takže výčitky, že nevěnují sto procent času rodině, nejsou namístě. Nejenom, že ženy pomáhají rodině ekonomicky (a sobě v udržení pracovního rozhledu), ale pomáhají i samotným dětem. „Pracující matky vytvářejí prostředí, v němž se formuje názor jejích dětí o tom, co je pro ně vhodné a co ne.“
Čtěte také: Kariéra vám nemusí ničit domov. Jak být skvělým rodičem i profesionálem?
Nejpřekvapivějším zjištěním byl vliv pracujících matek na šance svých dcer dosáhnout v zaměstnání řídící pozice. Statisticky jí dosáhne 33 procent dcer oproti 25 procentům dcer matek v domácnosti. Podle profesorky McGinn je vliv pracujících matek nejsilnější v zemích jako Velká Británie a USA, kde je pohled na genderovou problematiku velice různorodý, nebo v zemích jako Rusko či Mexiko, kde je pohled naopak velice konzervativní. Nejmenší vliv byl pak v zemích severní Evropy, kde je pracující žena téměř samozřejmostí.
Průzkum se zaměřil i na finanční stránku věci. Příjem dcer pracujících matek je v průměru o 5200 dolarů ročně vyšší než příjem jejich vrstevnic, se kterými v dětství maminky trávily více času. Takže jaké jsou podle profesorky McGinn závěry výzkumu a poselství současným i nastávajícím matkám? „Pokud se po mateřské brzy vrátíte zpátky do práce, pomůžete tak svým dětem pochopit, že pro ně existuje spousta možností.“